II Międzynarodowy Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej "Mnisi, wojownicy i rolnicy"
Pokazy dawnych walk i rzemiosł, inscenizacje historyczne, turniej szachów średniowiecznych, koncerty muzyki dawnej, wykłady popularno-naukowe, wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, a także szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Pomiędzy Poznaniem i Lądem w sobotę i niedzielę będzie kursował bezpłatny autobus Gazety Wyborczej. Przystanek w Poznaniu ul. Kościuszki 57 przed budynkiem Gazety Wyborczej. Sobota, 24. 06.2006 r.: wyjazdy z Poznania o godz. 10.00, 16.00, wyjazdy z Lądu 14.00, 22.00. Niedziela 25.06.2006 r.: wyjazdy z Poznania o godz. 9.00, 15.00, wyjazdy z Lądu o 13.00, 21.00 (po mszy św.)
Tak, jak pierwszy Festiwal przypominał wydarzenia związane z początkami grodu i klasztoru w Lądzie, to druga jego edycja będzie koncentrować uwagę gości na dawnych mieszkańcach tej miejscowości - mnichach, wojownikach i rolnikach. Każda z wymienionych grup spełniała ważne funkcje w społeczeństwie średniowiecznym. Zakonnicy troszczyli się o zbawienie powierzonego im ludu, rolnicy dbali o dostatek pożywienia, natomiast wojownicy bronili jednych i drugich przed niebezpieczeństwem grożącym z zewnątrz. W tej rzeczywistości jedni nie mogli istnieć bez drugich. Nie zapomnimy też o rzemieślnikach, dostarczających rolnikom narzędzi, wojownikom broni, a wszystkim zaś - przedmiotów codziennego użytku i wykwintnych wyrobów. W ten sposób, podczas dwóch festiwalowych dni ponownie ożywimy atmosferę średniowiecznych czasów oraz przypomnimy lata świetności grodu i klasztoru w Lądzie.
Ląd nad Wartą w powiecie słupeckim należy do najciekawszych miejscowości w Wielkopolsce. Urocza pradolina Warty, a także pozostałości grodu wczesnośredniowiecznego i piękny klasztor pocysterski od dawna przyciągają rzesze turystów. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca stają się coroczne festiwale kultury słowiańskiej i cysterskiej, których zadaniem jest przypomnienie chlubnej przeszłości Lądu oraz popularyzowanie wiedzy archeologicznej i historycznej.
Organizatorami II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie są: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Słupcy, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich - Oddział w Poznaniu, Urząd Gminy w Lądku, Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Fundacja "Patrimonium" w Poznaniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej.