Wystawa Anny Siwczyk - "Portret Wildy"
Wilda, dzielnica Poznania obejmująca fragment południowej części miasta Poznania, położona między rzeką Wartą a torami kolejowymi. Przywilej lokacyjny otrzymała w 1253 roku z inicjatywy Przemysła I i Bolesława Pobożnego.
Początkowo była to dzielnica o charakterze rolniczym jednak od połowy XIX wieku zaczęły powstawać na Wildzie zakłady przemysłowe. Spowodowane to było przede wszystkim silnym rozwojem węzła kolejowego.
Dzisiaj Wilda to zakłady HCP, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Politechnika Poznańska, głośne i powolne tramwaje. Ale Wilda, to również dzielnica pełna ciekawych, secesyjnych i eklektycznych form architektonicznych. To właśnie stąd, spod głównej bramy zakładów HCP, 28 czerwca 1956 roku wyszli robotnicy na ulice Poznania, by walczyć o swoje prawa. Na Wildzie nie ma nowoczesnych biurowców, eleganckich restauracji czy istotnych dla miasta obiektów kulturalnych, być może dlatego panuje tu niepowtarzalna atmosfera i wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu.
Miejsce to wyróżnia się przede wszystkim ludźmi, którzy tu mieszkają, dla których Wilda stanowi obszar emocjonalnego przywiązania oraz osobistego doświadczenia. To dzielnica pełna znaków, symboli i stereotypów, które są na stałe wpisane w jej przestrzeń kulturową. Ludzie tu dobrze się czują, są sobie bliscy i dzięki temu jest to miejsce bezpieczne, wbrew panującej negatywnej opinii.
O takiej Wildzie opowiada Anna Siwczyk, której zdjęcia pokazują niecodzienną atmosferę tej części miasta. Artystka prezentuje znane Poznaniakom wildeckie budowle, ale również mieszkańców, którzy zostali uwiecznieni na fotografiach. Są wśród nich siedzący mężczyzna "co ostrzy nożyce" i mijający go człowiek pchający wózek. Wilda nie jest szara i smutna. Artystka pokazuje również piękne magnolie, które kwitną na jednym z podwórek. Nie zabrakło też odrestaurowanej fontanny, która otoczona dużą ilością drzew, stała się miejscem, gdzie można uciec daleko myślami...
Annie Siwczyk, która mieszka tutaj już od kilkunastu lat, udało się przedstawić Wildę jako kolorową i pełną życia dzielnicę, która posiada unikatowy charakter i co więcej, mającą dużo do pokazania miastu i jego mieszkańcom.
Anna Siwczyk- ukończyła Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.Dyplom pod kierunkiem prof. Jana Węcławskiego. Artystka swoją twórczość traktuje jak rzemieślnicze rękodzieło. Wrażliwość i kresowy temperament przywiozła z Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego. Zajmuje sie dekorowaniem wnętrz, malarstwem ściennym, tkaniną typu patchwork, meblami własnego projektu. Ulubione inspiracje to folklor i piekno przyrody. Interesuje się też medycyną naturalną, ogrodnictwem, muzyką Karpat i poezją.
Wernisaż 13.06., godz. 18:00
Zobacz www.wm.poznan.pl/salon