Konkursu interdyscyplinarny dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Zamieszkały w Biblii - Roman Brandstaetter"
Celem konkursu jest próba interpretacji i zrozumienie osobowości i twórczości Romana Brandstaettera. Konkurs promuje działalność szkół, kółek zainteresowań, grup teatralnych, budzi zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością Romana Brandstaettera w duchu nawiązywania i podtrzymywania dialogu międzyreligijnego, międzywyznaniowego i międzykulturowego.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie imienia Romana Brandstaettera we współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz z Wydziałem Oświaty Miasta Poznania.
W konkursie może uczestniczyć młodzież w trzech grupach wiekowych:
- I grupa - uczniowie szkół podstawowych grupa starsza: IV - V klasa,
- II grupa - uczniowie gimnazjów,
- III grupa - uczniowie liceów.
I prace pisemne literackie
Prace związane z próbą interpretacji, nowego odczytania twórczości Romana Brandstaettera, refleksje i przeżycia po lekturze dzieł, pojedynczych utworów w powiązaniu z tematem przewodnim konkursu, w jaki sposób twórczość (nawet pojedynczy utwór) wpłynął na moje życie.
II konkurs scenopisarski
Pod uwagę brane będą scenariusze, ich kompozycja i oryginalne rozwiązania (np. dobór scenografii, rekwizytów, podkładu muzycznego). Tematyka: o Brandstaetterze (np. życie, epizody z życiorysu), jego twórczość (scenariusz oparty o motywy z twórczości lub fragmenty utworów. Uwaga! Nie może być to np. dramat Brandstaettera). Organizatorzy konkursu pozostawiają pełną dowolność zarówno co do treści, jak i formy (np. sztuka, wybrane fragmenty utworów pisarza, przedstawienie, "wieczór poezji" oparty na kanwie twórczości Brandstaettera, pantomima).
III konkurs recytatorski
Wykonawca powinien przygotować jeden utwór Brandstaettera (wiersz, fragment dramatu, prozy - mogą być to także przekłady, np. psalmów).
NAGRODY
Dla uczniów:
I nagroda 1000 zł
II nagroda 700 zł
III nagroda 500 zł
5 nagród w formie wartościowych książek oraz kompletu nagrań CD z twórczością Romana Brandstaettera.
Termin i adres nadsyłania prac:
Do 1 września na adres siedziby Stowarzyszenia (Wydział Teologiczny UAM, ul. Wieżowa 2/4, 61-111 Poznań z dopiskiem KONKURS).
Popularyzacja
Wybrane prace finałowe oraz zwycięskie przedstawienia mogą być wystawione na uroczystości finałowej podczas Dnia Romana Brandstaettera obchodzonego pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania dnia 28 września, jak również zamieszczone na stronie internetowej ( http://www.stowbran.amu.edu.pl/ ) Nadesłane prace stają się własnością Stowarzyszenia imienia Romana Brandstaettera i stanowią element promocyjny podanego tematu; mogą być opublikowane w formie książkowej. Organizator zastrzega sobie pierwszeństwo publikacji i upowszechniania.
Zobacz www.stowbran.amu.edu.pl