Powiększ tekst

Konferencja Poznań Linguistic Meeting (PLM2006)

20.04 – 23.04.2006
Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu, ul.Piekary 6
Wstęp wolny
Opis

PLM 2006 - Konferencja Poznań Linguistic Meeting (PLM2006) organizowanych w dnia 20-23 kwietnia 2006 w gmachu Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, ul. Piekary 6.

Już po raz trzydziesty siódmy lingwiści z całego świata spotkają się w Poznaniu. Instytut Filologii Angielskiej UAM, organizator konferencji, idzie z duchem czasu zachęcając naukowców z tradycyjnie odleglejszych językoznawstwu dyscyplin, do wzięcia udziału we wspólnej dyskusji. Promocja interdyscyplinarności w nauce jest zgodna z polityką UAM i powszechnymi trendami w świecie akademickim.

"Distant countries, distant disciplines" - dalekie kraje, dalekie dyscypliny naukowe, pod takim hasłem wystąpią w tym roku naukowcy z Polski oraz z krajów takich jak Australia, Japonia, USA, Rosja, Niemcy, Austria, Izrael, Wielka Brytania, Nowa Zelandia. Konferencyjne warsztaty obejmą w istocie szeroką tematykę. Szczególnie warta uwagi będzie dyskusja na temat zdobyczy medycyny w terapii mowy oraz w badaniach diagnozujących zaburzenia mowy.

Przedstawiony zostanie raport o współpracy Interdyscyplinarnego Centrum Przetwarzania Mowy i Języka przy IFA i uniwersytetu w Boulder, Colorado - obie instytucje pracują nad stworzeniem wirtualnego komputerowego terapeuty mowy dla osób chorych na Parkinsona.

Polscy językoznawcy i medycy będą się mogli zapoznać z nowoczesnymi metodami pracy terapeutycznej z chorymi na Parkinsona w ramach specjalnych praktycznych zajęć z prof. Lorraine Ramig z Colorado. Inne interdyscyplinarne sesje dotyczyć będą technologii tekstu, logiki i komunikacji.

Odlegle kraje reprezentować będzie sesja poświęcona akcentom języka angielskiego obecnym na półkuli południowej. Angielski australijski, angielski południowoafrykański prawdopodobnie brzmią obco dla uszu przyzwyczajonych raczej do akcentu z Wysp Brytyjskich czy Stanów Zjednoczonych. Konferencja ma na celu przybliżenie tych egzotyczniejszych odmian języka angielskiego.

Wydarzeniem będzie również wykład profesora Martina Haspelmatha z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku. Profesor przedstawi książkową i komputerową wersję atlasu klasyfikującego ponad 2600 języków według ich struktury gramatycznej. Prezentacja otworzy rozbudowaną sesję typologiczną organizowaną we współpracy z kolegami z Niemiec.

Poznań Linguistic Meeting tradycyjnie przyciąga światowej sławy językoznawców zajmujących się fonologią, składnią i historią języka angielskiego. W tym roku i tych specjalistów nie zabraknie. W konferencji weźmie udział ponad 150 uczestników.

Jak co roku, konferencji towarzyszyć będzie sprzedaż książki specjalistycznej prowadzona przez księgarnię Omnibus.

Konferencja organizowana jest pod patronatem JM Rektora UAM, oraz Prezydenta Miasta Poznania, we współpracy z WSJO Poznań. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego od ośmiu lat jest prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, obecnie dyrektor IFA.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR