Wystawa pt."Zgasło słoneczko ludzkości. Reakcje społeczeństwa polskiego na śmierć Stalina"

10.03 – 11.04.2006

Ponad pięćdziesiąt lat, które upłynęło od śmierci Józefa Stalina jest punktem wyjścia do poznania epoki, której swoim imieniem dał on nazwę. Dlatego też obok eksponatów związanych ze śmiercią i pogrzebem Stalina, wystawa wzbogacona jest o materiały obrazujące jego sylwetkę, kult jednostki, akcje propagandowe, socrealizm, Polskę i świat w dobie stalinowskiej, sylwetki przywódców innych krajów komunistycznych, zbrodnie komunistyczne oraz miejsce Stalina w kolejnych epokach historycznych.

Elementem powtarzającym się i łączącym poszczególne plansze jest lista określeń stosowanych wobec osoby "Budowniczego nowego świata".
5 marca 1953 roku, dzień w którym umarł Josif Wissarionowicz Dżugaszwili - Stalin uważany jest za początek końca epoki stalinizmu, jednego z najbardziej zbrodniczych systemów jakie ukształtowały się w XX wieku i jednego z najczarniejszych okresów polskiej historii. W roku 1953 w związku ze śmiercią Stalina w społeczeństwie polskim nastąpiła godna pożałowania eskalacja kultu Stalina. Uroczyste obchody, publikacje, "dzieła artystyczne", hasła, zobowiązania i prawie powszechny "szloch" narodowy to wszystko towarzyszyło śmierci "budowniczego nowego świata". Oczywiście najdrastyczniejszymi "pamiątkami" uświetniającymi osobę Stalina miały stać się: zrealizowana zmiana nazwy Katowice na Stalinogród, warszawski Pałac Kultury i Nauki im. Stalina i niezrealizowany projekt budowy wielkiego pomnika Stalina.
Na wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zapraszają Instytut Pamięci Narodowej oraz Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

Wystawa prezentowana będzie w sali wystaw czasowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek-Odwach od 10 marca do 11 kwietnia 2006. Otwarcie wystawy 10 marca, godz. 14.00.