Wystawa "Świat Słowian i Wikingów"
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu po raz pierwszy zaprasza do późnogotyckich piwnic Pałacu Górków na wystawę edukacyjną, która daje unikatową możliwość połączenia przyjemności z prawdziwą nauką o historii ziem polskich.
Wystawa pokazuje zwyczaje, wierzenia, życie codzienne, sposoby walki i sztukę ludów, które spotykały się na ziemiach polskich w IX wieku. Można przyjrzeć się m.in. wykonanemu w naturalnej skali wnętrzu słowiańskiej chaty, miejscu odprawiania obrzędów z wielkim posągiem pośrodku, palisadzie i wieży wartowniczej, porównać sposoby chowania zmarłych Słowian i wikingów, zajrzeć do obozu wojowników, obejrzeć piękną broń i pancerze, stroje, wspaniałą biżuterię srebrną, sprzęty domowe, narzędzia, śledzić, jak ze strzyżonej owczej wełny powstaje płaszcz. W drzwiach przywita Państwa prawdziwy Słowianin, który opowie o swym życiu, a być może też nauczy, jak władać mieczem. Wiele pokazywanych na wystawie sprzętów wzięło udział w filmie Jerzego Hoffmana "Stara Baśń. Kiedy Słońce było Bogiem".
Wystawa "Świat Słowian i Wikingów" daje unikatową możliwość połączenia przyjemności z prawdziwą nauką o historii ziem polskich. Jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, a dla szkół jest propozycją nowoczesnego, interaktywnego uzupełnienia lekcji historii.
Wystawa została przygotowana została przez Drużynę Grodu Trzygłowa ze Szczecina. Kurator wystawy: dr Michał Brzostowicz.
Po raz pierwszy jako sale wystawiennicze zostały wykorzystane późnogotyckie piwnice Pałacu Górków. Dotychczas były one nieodstępne dla zwiedzających. Nowa wystawa czasowa Świat Słowian i Wikingów po raz pierwszy umożliwi wszystkim miłośnikom archeologii wejść w podziemia późnogotyckich pomieszczeń, wykonanych z cegły gotyckiej z charakterystycznymi gotyckim sklepieniami.
Piwnice należały do kamienic, które funkcjonowały już w XIV wieku. Wcześniejsza zabudowa miała prawdopodobnie charakter drewniany. Kamienice zostały początkowo zaadaptowane na rezydencję, a następnie przebudowane przez rodzinę Górków w XVI wieku zgodnie z zasadami renesansu.
Wystawa czynna od 6 stycznia do 4 marca 2006 r. Wernisaż wystawy 5 stycznia, godz. 17.00. Cena biletów na wystawę - 3 zł
Zobacz www.muzarp.poznan.pl