Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, zdobywającego z roku na rok coraz większe uznanie. Impreza promuje dorobek naukowy i kulturalny poznańskich uczelni. W tym roku nie tylko...
Tradycyjnie już październik w naszym mieście będzie spotkaniem z dorobkiem poznańskich uczelni i ludzi sztuki - od 12 do 15 października br. odbędzie się VIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki pod hasłem UCZ SIĘ OD NAJLEPSZYCH.
Patronat nad Festiwalem sprawuje Kolegium Rektorów, któremu przewodniczy Rektor UAM. Patronat honorowy objęli Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Imprezę wspierają sponsorzy - Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Poznania i Stary Browar.
Inauguracja Festiwalu odbędzie się 12 października o godz. 10.00 w Ośrodku Nauki Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, ul. Wieniawskiego 17/19.
Tegoroczna oferta jest niezwykle bogata. Szczególną uwagę warto zwrócić na propozycje Wydziału Fizyki (duża impreza pod hasłem "Fizyka dla wszystkich", połączona z obchodzonym na Wydziale Światowym Rokiem Fizyki), Wydziału Biologii oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W VIII edycji, obok programu uczelni poznańskich, znajdą się także propozycje Archiwum Państwowego w Poznaniu, Towarzystwa Bambrów Poznańskich, Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, Muzeum Archeologicznego, Wyższej Szkoły Handlu i Usług, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Forum Młodych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, klubu Aikikai Czarny Pas, Fundacji Kultury Irlandzkiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak co roku przygotowano dla uczestników szeroką gamę propozycji w zróżnicowanej formie z najróżniejszych zagadnień: architektury, historii, inżynierii, antropologii kulturowej, językoznawstwa, muzyki, botaniki, genetyki, ekonomii, chemii, medycyny, polityki, psychologii, fizyki, malarstwa, itd. Wśród ok. 350 propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - zarówno dorośli, jak i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których propozycje zostały podzielone na specjalne pakiety, ułatwiające uczestnictwo grup zorganizowanych. Szczególnie dla młodzieży Festiwal jest doskonałą okazją do poszerzenia zainteresowań oraz wyboru kierunku studiów.
Zainteresować powinny intrygujące tytuły: "Elektroniczny nos i jego zastosowanie", "Małpa w garniturze, czyli zwierzęcość w decyzjach ekonomicznych", "Naturalne afrodyzjaki", "Choroba maniakalno-depresyjna a twórczość artystyczna", "Zastosowanie badań DNA w medycynie sądowej i kryminalistyce", "Bitwa robotów pod Piotrowem", "Atak klonów. Szansa czy zagrożenie dla kultury", "Od muszelki do karty czipowej - idea i historia pieniądza w zarysie", "Terroryzm międzynarodowy XXI wieku", "Potwory w szklance wody", "Krzewy koki - przekleństwo czy dar bogów?", "Wielka Bogini, czarownice i rusałki. O kobiecie w mitologii baskijskiej", "Geologiczne skutki upadku materii pozaziemskiej", czy "Mowa bogów. Egipskie hieroglify".
Festiwalowi towarzyszyć będą "IX Poznańskie Dni Książki Naukowej" zorganizowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM - ekspozycja książek połączona z konferencjami i spotkaniami promocyjnymi trwać będzie od 6 do 8 października.
W tym roku swój wkład w Festiwal będzie mieć także Centrum Informacji i Organizacji Wolontariatu UAM, zapraszając na konferencję dotyczącą zagadnień rynku pracy i wolontariatu w kraju i za granicą [13 X, 10-15.30, ul. Zwierzyniecka 7c], a dnia następnego na cykl wykładów pod hasłem "Pokonać depresję".
Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz pełnym programem zapraszamy do Biura Festiwalu. Wszystkie informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej, pod adresem http://www.festiwal.trylion.com oraz pod numerem telefonu: 829 24 95.
Tekst: dr Jacek Radomski, dyrektor Biura Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki