Koncert w Pod Pretekstem - PTASZYN WRÓBLEWSKI KWARTET
W skład kwartetu wchodzą: Jan "Ptaszyn" Wróblewski - saksofony, Jacek Niedziela - kontrabas, Wojciech Niedziela - fortepian, Marcin Jahr - perkusja
Pod Pretekstem, ul. Św. Marcin 80/82, Dziedziniec Różany CK Zamek (wejście od ul. Kościuszkilub Parku Mickiewicza od al. Niepodległości) tel. (61) 853 30 47, 853 30 48. Bilety 30 i 40 zł.
Jan Ptaszyn Wróblewski to saksofonista, kompozytor, aranżer, człowiek instytucja, niestrudzony propagator jazzu. Z urodzenia kaliszanin, a z zamiłowania niespokojny duch polskiego jazzu, którego wszędzie pełno, a każdy uważa, że i tak jest go za mało. Debiutował na I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie (1956) z legendarnym "Sekstetem Komedy". Kolejne zespoły, w których grał to: "Jazz Believers", "Jazz Outsiders", "Moderniści", "All Stars Swingtet" oraz "Kwintet Andrzeja Kurylewicza", "Polish Jazz Quartet" oraz "Studio Jazzowe Polskiego Radia". Kierowane przez niego przez sześć lat "Studio" stało się wielkim warsztatem kompozytorsko-wykonawczym najlepszych polskich jazzmanów. W roku 1958 Jan Ptaszyn Wróblewski został wybrany do Międzynarodowej Orkiestry, z którą jako pierwszy Polak uczestniczył w Newport Jazz Festival, m.in. akompaniując samemu Louisowi Armstrongowi. W okresie kierowania zespołami "Polish Jazz Quartet" oraz "Studio" Jan Ptaszyn Wróblewski współpracował z orkiestrą radiową w Brukseli. Lata siedemdziesiąte to początkowo, współkierowany z Wojciechem Karolakiem zespół "Mainstream". Następnym zespołem był "Kwartet", z którym Ptaszyn koncertował w Indiach i Stanach Zjednoczonych, gdzie występował m.in. w nowojorskim klubie "Village Vanguard", co dla jazzmana jest zawsze uznawane za nobilitację. Na scenie amfiteatru im Louisa Armstronga mogliśmy wielokrotnie słuchać Jana Ptaszyna Wróblewskiego grającego w różnych formacjach. Najczęściej, jako muzyka "Big Bandu All Stars" występującego w cyklu programów Henryka Majewskiego "Jazz w smokingu". Będąc członkiem zespołu, był również aranżerem poszczególnych utworów oraz kierownikiem, który podczas prób w iławskim kinie potrafił wycisnąć z zespołu siódme poty, a my na widowni amfiteatru mogliśmy tylko podziwiać końcowy rezultat. Jan Ptaszyn Wróblewski nie zaniedbuje działalności kompozytorskiej pisząc szereg koncertów symfonicznych np: na klarnet czy saksofon z orkiestrą. Ptaszyn poza jazzem zajmuje się również muzyką lżejszą, tworząc zespoły "SPPT Chałturnik" i "Grand Standard Orchestra" oraz komponując piosenki, które zdobywały laury w Opolu i stawały się przebojami. Cechą charakterystyczną Ptaszyna jest umiłowanie żartu muzycznego, dla którego potrafi połączyć uśmiech i przymrużenie oka ze sztuką najwyższego lotu. Dobrym przykładem może być tu występ, zespołu "Ultradycyjne Duo Tartanus-Wróblewski" z bandżystą Pawłem Tartanusem, podczas Bielskiej Zadymy Jazzowej. Formację tę usłyszymy podczas tegorocznego Old Jazz Meeting. Ogromną popularnością cieszyła się prowadzona przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego poniedziałkowa audycja radiowa "Trzy kwadranse jazzu", nadawana w przez około trzydzieści lat na antenie III Programu Polskiego Radia. Obecnie Ptaszyn prowadzi inną audycję "3 kwadranse jazzu do potęgi", nadawaną na antenie III programu Polskiego Radia, również w każdy poniedziałek, ale o 24.00.
Zobacz www.podpretekstem.pl