Powiększ tekst

Od omnibusów konnych do szybkiego tramwaju. Dzieje komunikacji miejskiej w Poznaniu

04.09 – 23.10.2005
Muzeum Historii Miasta Poznania, Stary Rynek 1, Poznań.
Wstęp wolny
Opis

Rozwój komunikacji miejskiej Poznania ściśle wiąże się ze zmiennymi losami miasta i pozwala zagłębić się w jego historię. Śledząc tramwajowe trasy, obserwując zmieniające się typy autobusów i trolejbusów udajemy się w sentymentalną podróż po naszym mieście.

Dwa pierwsze wagony dla miejskich tramwajów nadeszły już i stoją przed Berlińską Bramą... informowała poznańska prasa w 1880 roku, kiedy to dwóch berlińskich przedsiębiorców Otto Raymer i Otto Masch przystąpiło do budowy pierwszej w Poznaniu linii tramwajowej prowadzącej z Dworca Centralnego do Tumu. Choć początki komunikacji zbiorowej w mieście sięgają lat 60. XIX w., to właśnie założona w 1880 roku spółka Raymer und Masch dała początek istniejącemu obecnie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu sp. z o.o., które obchodzi w bieżącym roku swój jubileusz 125-lecia.
Wystawa ukazuje zmieniający się obraz miasta przez pryzmat komunikacyjnych tras, a także szczegółowo omawia rodzaje i typy taboru używanego w Poznaniu na przestrzeni lat. Podobne założenia ma towarzyszące wystawie wydawnictwo.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym sp. z o.o. (źródło: IKS)

Drukuj tekst
Pokaż kod QR