Powiększ tekst

Poznań 1945 w obiektywie Zbigniewa Zielonackiego

08.07 – 30.10.2005
14:00
Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu
Wstęp wolny
Opis

Przed 60 laty - w 1945 roku - zakończyła się II wojna światowa. Jak wtedy wyglądał Poznań, jak toczyło się w nim życie pamięta już niewiele osób. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu postanowiło przypomnieć tamte dni, drugą już w 2005 roku wystawą (po ekspozycji "Swój i obcy - rok 1945 w Wielkopolsce"), tym razem poświęconą wyłącznie Poznaniowi w fotografiach tylko jednego autora - znanego poznańskiego fotografika i reportera Zbigniewa Zielonackiego.

Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu
Stary Rynek 3 - ODWACH, 61-772 Poznań
Urodzony w 1910 r. w Poznaniu Zbigniew Zielonacki po ukończeniu Gimnazjum Bergera w 1917 roku został przyjęty do pracowni fotograficznej "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". W 1930 roku przeszedł do redakcji "Kuriera Poznańskiego", w której pracował do wybuchu wojny. Jako reporter był bardzo aktywny, starł się być wszędzie, gdzie działo się coś ciekawego. Pasjonował się w tym okresie fotografią sportową, ale utrwalał również na kliszach piękno Poznania. Jego zdjęcia publikowane były także w "Ilustracji Poznańskiej" - dodatku do "Kuriera Poznańskiego" oraz "Ilustracji Polskiej". W czasie okupacji pracował początkowo w magazynach mundurowych. Później udało mu się dostać do pracowni fotograficznych. Po wyzwoleniu Poznania zatrudniony był jako fotoreporter Zarządu Miasta. Od czerwca 1945 roku prowadził własną pracownię fotograficzną przy ul. 27 Grudnia 12, początkowo pod nazwą "Foto - reporter", później "Foto Van Dyck". W latach pięćdziesiątych poważnie zainteresował się fotografią artystyczną. Brał udział w wielu konkursach i wystawach fotograficznych, zdobywając liczne nagrody, także za granicą. Czynny aż do śmierci w 1981 r.
Z bogatej spuścizny Zbigniewa Zielonackiego, udostępnionej przez syna Lecha wybraliśmy ponad 130 fotogramów pokazujących zarówno Poznań w pierwszych tygodniach po zakończeniu działań wojennych - czyli zniszczone budynki, ulice zasypane gruzem, nielicznych przechodniów, jak i prace przy odgruzowywaniu ulic, odradzające się życie
w zniszczonym mieście, a także pierwsze po latach okupacji święta i uroczystości gromadzące tłumy poznaniaków. Dzięki aktywności i pasji reportera - dokumentalisty możemy dzisiaj przekonać się, jak wyglądały w 1945 roku znane nam ulice, place czy budynki. Jego zdjęcia z tego okresu publikowane były w wielu albumach, pracach naukowych
i czasopismach, prezentowane były niejednokrotnie na wystawach historycznych, również
w naszym muzeum. Ta ekspozycja jest jednak największą, choć jeszcze nie pełną, prezentacją prac Zbigniewa Zielonackiego. Jest także przypomnieniem tego zasłużonego dla naszego miasta fotografika - dokumentalisty.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR