Powiększ tekst

Obchody "Dnia Uchodźcy" w Poznaniu

20.06.2005
Wstęp wolny
Opis


Centrum Sztuki Współczesnej "Inner Space"

Już po raz czwarty Stowarzyszenie "Jeden Świat" organizuje w Poznaniu Dzień Uchodźcy. W tym roku obchody odbędą się 20 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej "Inner Space" na ul. Jackowskiego 5/7. Ponadto w poznańskich szkołach odbędą się prowadzone przez wolontariuszy Stowarzyszenia warsztaty edukacyjne poświęcone tematom praw człowieka, mniejszości narodowych oraz uchodźców.
Każdego dnia na całym świecie niewinne ofiary wojen i prześladowań decydują się - z obawy o swoje zdrowie i życie - na porzucenie domu i ojczyzny, by stawić czoła niepewnemu losowi na obcej ziemi. To uchodźcy. Uciekają z Palestyny, Afganistanu, Czeczenii, Sudanu, Kolumbii i wszystkich tych krajów, w których nie respektuje się praw człowieka i prześladuje z powodów etnicznych, religijnych, społecznych lub politycznych. Dzień Uchodźcy jest okazją, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ludziach, którzy musieli opuścić swój kraj w obawie przed prześladowaniem. Oni kiedyś nie różnili się niczym od nas samych, mieli domy, rodziny, krewnych i przyjaciół. Chodzili do pracy czy do szkoły. Dziś niektórzy z nich trafiają do Polski z nadzieją, że tutaj znajdą bezpieczne miejsce do rozpoczęcia nowego życia.
Program:
- godz.18.00 uroczyste powitanie
- godz.18.10 otwarcie wystawy rysunków dzieci, które przeżyły wojnę "Tu przynajmniej domy są całe"
- godz.18.20 koncert czeczeńskiego gitarzysty
- godz.19.00 "Jedzenie Zamiast Bomb" degustacja potraw wegańskich
- godz.19.30 prezentacja "Uchodźcy w Polsce i na świecie"
- godz.20.00 spotkanie z uchodźcą z Czeczenii
Podczas akcji będzie można podpisać petycje Amnesty International dotyczące łamania praw człowieka.
Wystawa "Tu przynajmniej domy są całe" przedstawia 31 rysunków zrobionych przez dzieci w wieku 4-14 lat, które mieszkały w ośrodkach dla uchodźców w Białymstoku i Łukowie. Są to ośrodki, w których czeka się na decyzję Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców w sprawie nadania statusu uchodźcy. W zeszłym roku do naszego kraju przybyło ponad 8 tys. takich osób. Tylko 10 % otrzymało ochronę w postaci statusu.
Gitarzysta to jeden z uchodźców przybyłych w tym roku do Polski.. Zaśpiewa on kilka przejmujących pieśni o życiu i śmierci, o walce i nadziei. Zarówno występ jak i sama wystawa odbędzie się w bunkrze przeciw atomowym.
Jedzenie Zamiast Bomb to ogólnoświatowa inicjatywa rozdawania bezpłatnych wegetariańskich posiłków potrzebującym. Pierwszą akcję zorganizowali w 1980 roku amerykańscy aktywiści protestujący przeciwko zbrojeniom atomowym. Oprócz wymiaru praktycznego jakim jest niesienie pomocy, akcja ma wymiar symboliczny. Zwraca uwagę na problem głodu i niedożywienia, które ma miejsce w każdym zakątku Ziemi, nawet w krajach najbogatszych.
Prezentacja multimedialna:
W krótki i uporządkowany sposób zostanie wyjaśnione: kim jest uchodźca? Jakiej pomocy potrzebuje? Jakie są obecne miejsca konfliktów? W jakim stopniu problem uchodźstwa dotyczy Polski.
Będzie też okazja zadać pytanie nieformalnemu uchodźcy z Czeczenii mieszkającym od 6 miesięcy w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR