Powiększ tekst

Tajemnicza noc w Muzeum Archeologicznym

21.05 – 22.05.2005
17:00
Wstęp wolny
Opis

Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy i czy kiedykolwiek stanąłeś twarzą w twarz z egipską mumią o północy? Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w sobotę, 21 maja, od godz. 17.00 do 1.00 w nocy.

Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków, ul. Wodna 27, tel. 852-82-51.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Fundacja Patrimonium zapraszają na Tajemniczą noc w muzeum:
17.00-19.00 - Zapraszamy wszystkie odważne dzieci na spotkania z tajemnicami przeszłości. Warsztaty archeologiczne przygotowane przez Stowarzyszenie Przeszłość dla Przyszłości
18.00-19.00 "O Górkach ciekawiej" wykład dr Igora Kraszewskiego z Instytutu Historii UAM, dotyczący historii rodu Górków i ich siedziby, w której obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Rodzina o dziwnym nazwisku, z którą czasami tylko kojarzymy okazały gmach dzisiejszego Muzeum Archeologicznego w Poznaniu była jedną z najświetniejszych familii w dziejach Rzeczypospolitej. Aby wynieść się ponad masy równej sobie szlachty Górkowie gromadzili w swych rękach pierwsze urzędy Wielkopolski, pewną ręką dyrygowali wyznaniowymi sporami, a niesyci rodzimych zaszczytów sięgnęli po dumny tytuł hrabiów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Uniesieni przemożną ambicją próbowali nawet obalić dostojny tron Jagiellonów. Z bajecznych bogactw wykupili całą niemal dzielnicę Poznania, gdzie wybudowali luksusowy pałac w stylu włoskim, skrawek Italii nad Wartą. Z ogrodu na dachach tej świetnej rezydencji spoglądać mogli na okoliczne ziemie niczym udzielni książęta w Apeninach.
20.00 - Wernisaż nowej wystawy czasowej ŚLADAMI STASIA I NEL
Zapraszamy w niezwykłą podróż śladami bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", podczas której dotrzemy do miejsc, opisanych na kartach powieści. Za pomocą fotografii z początków XX wieku i zdjęć współczesnych oddamy klimat dawnego i dzisiejszego Egiptu i Sudanu.
Obok krajobrazów i miast znajdujących się na trasie przejazdu Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlinson, zostaną zaprezentowane stanowiska archeologiczne, które mijali, a także przedmioty związane z kulturą arabską końca XIX i początków XX wieku. W salach Muzeum powstanie rekonstrukcja typowego domu sudańskiego oraz tradycyjny namiot beduinski. Wystawa będzie również okazją do pierwszej prezentacji zabytków przywiezionych z badań w Sudanie na IV - tej katarakcie w 2005 roku.
W tym samym czasie w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu na Starym Rynku będzie można zobaczyć wystawę dotyczącą pracy Henryka Sienkiewicza nad powieścią, jego przygotowań i podróży po Egipcie. Bilety zakupione w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu uprawniają do zwiedzenia wystawy w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.
Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 22 maja do 19 czerwca 2005 r.
22.00 "Sudan dawniej i dziś" - wykład dr Mahmouda el Seikh Mahmoud, sudańskiego archeologa pracującego na Uniwersytecie Warszawskim
24.00 - spotkanie z egipskimi duchami zamieszkującymi wystawę egipską w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR