Wystawa TAJEMNICE GÓRY ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA
Wystawa prezentuje ponad tysiąc unikatowych zabytków wykopanych w miejscu dawnej osady średniowiecznej w Kałdusie pod Chełmnem.
Na dziedzińcu Muzeum zostanie zrekonstruowane wzgórze, wokół którego w gablotach można podziwiać najcenniejsze znaleziska i plansze wraz ze zdjęciami oraz opisami prac archeologicznych.
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27 (pałac Górków), 61-781 Poznań, tel. (0-61) 852-82-51.
Wystawa czynna od 15 lutego do 28 marca 2005 r. Otwarcie wystawy 14 lutego 2004 r., o godz. 17.00.
Wystawa prezentuje ponad tysiąc unikatowych zabytków wykopanych w miejscu dawnej osady średniowiecznej w Kałdusie pod Chełmnem. Na dziedzińcu Muzeum zostanie zrekonstruowane wzgórze, wokół którego w gablotach można podziwiać najcenniejsze znaleziska i plansze wraz ze zdjęciami oraz opisami prac archeologicznych.
Prace wykopaliskowe w Kałdunie prowadzone były przez archeologów z Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas badań odkryto m.in.pozostałości dużej bazyliki z XI wieku, bogato wyposażone groby Wikingów, mieszek ze srebrnymi monetami, także wiele ozdób, narzędzi i przedmiotów o charakterze kultowym.
Po 7 latach badań obraz tego miejsca nabiera wreszcie realnych kształtów. Program opracowano na 15 lat, więc przed archeologami jeszcze wiele pracy. W planach jest wybudowanie skansenu archeologiczno - przyrodniczego u podnóży Góry św. Wawrzyńca, gdzie byłaby na stałe wystawa, a eksponaty nie trafiałyby do kartonów w wilgotnej piwnicy.
Komisarz wystawy: dr Michał Brzostowicz. Wystawa jest sponsorowana przez Allianz.
Zobacz www.muzarp.poznan.pl