Wystawa fotografii Pawła Andersa "Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego"
Galeria WBPiCAK ul. B. Prusa 3 w Poznaniu.
Otwarcie wystawy 25 listopada, godz.14.00.
Powstanie Wielkopolskie zajmuje szczególne miejsce w historii regionu. Spontanicznie wzięły w nim udział wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa, objęło bardzo wiele miejscowości - można powiedzieć, że "działo się wszędzie". Wyrazem tego powszechnego znaczenia powstańczych wydarzeń jest bardzo wiele miejsc upamiętnienia: pomników i tablic, ale też mogił i kwater grobów na cmentarzach. Mimo upływu wielu lat ciągle powstają nowe, te zaś, które istnieją, są odnawiane, modernizowane, uzupełniane.
Na wystawie pokazano niewielką część spośród ponad 500 obiektów przypominających powstanie. Wystawa składa się z 25 plansz 100x70
Paweł Anders jest krajoznawcą i regionalistą, autorem szeregu publikacji o regionie. Tematyką Powstania Wielkopolskiego zajmuje się od blisko 20 lat, czego owocem jest m.in.książka zawierająca opisy miejsc pamięci z nim związanych. Za popularyzowanie zagadnień tego okresu uhonorowano go statuetką "Dobosza Powstania Wielkopolskiego".
Jednocześnie informujmy, że ukazała się bibliografia: "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919" Bibliografia za lata 1988-2004. Bibliografia stanowi wybór najnowszych publikacji na temat przebiegu i znaczenia Powstania Wielkopolskiego oraz popularyzacji tradycji powstańczych w działalności organizacji, szkół i muzeów. Oddzielną grupę stanowią biografie, pamiętniki i wspomnienia powstańców. Zestawienie zawiera 821 pozycji, w tym artykuły ze 155 czasopism naukowych, ogólnych i regionalnych.
Zobacz www.wbp.poznan.pl