Powiększ tekst
Cmentarzysko średniowieczne w Łeknie. Foto: P. Najmiota

Wystawa CYSTERSI ŁEKNEŃSCY. ZAGINIONY KLASZTOR

30.09 – 20.10.2004
Wstęp wolny
Opis

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Fundacja Patrimonium zapraszają na wystawę zorganizowaną w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego 2004 prezentującą dzieje klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca.
Wystawa powstała we współpracy z Eskpedycją Archeologiczną Łekno z Instytutu Historii UAM. Wystawa czynna do 20 października. Kuratorami są: prof. A. Wyrwa oraz mgr Tomasz Kasprowicz. Otwarcie wystawy 30 września, g. 13.00 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu ul. Wodna 27. Klasztor łekieński pod wezwaniem św. Piotra i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym opactwem na ziemiach polskich. Stanowił on ważny element w kształtowaniu ruchu monastycznego w Polsce oraz w reformie i pogłębianiu życia religijnego Polski średniowiecznej. Ufundowany w 1153 roku, na miejscu grodu obronnego, w którym już na przełomie X i XI wieku wybudowano kościół murowany (rotundę typu prostego), funkcjonował do końca XIV wieku. Wówczas w wyniku niestabilności podłoża, na którym stawiano budynki klasztorne, opactwo przeniesiono do Wągrowca. Klasztor łekieński został zorganizowany przez zakonników przybyłych z Altenbergu w Niemczech, sam zaś stał się klasztorem macierzystym dla opactw w Obrze i Lądzie na terenie Wielkopolski.
Wystawa prezentuje wyniki wieloletnich badań nad całym założeniem klasztornym, jego zabudową, zmianami jakimi podlegały w ciągu prawie trzystu lat funkcjonowania. Celem wystawy jest również przybliżenie warunków, w jakich przyszło żyć, modlić się i pracować mnichom w tej epoce gorących sporów i jednocześnie duchowej jedności Europy!
16 października 2004 r zapraszamy na Weekend z Cystersami, czyli podróż w czasie do średniowiecznego klasztoru. Przewidziane są prezentacje popularno - naukowe dotyczące życia zakonu w przeszłości i współcześnie oraz średniowieczne zabawy dla dzieci!

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR