Powiększ tekst

Wystawa Bohdana Butelki - Książka dla dzieci i młodzieży III Poznańskie Spotkania Targowe

26.05.2004
Wstęp wolny
Opis

Bohdan Butelko (1931) - artysta grafik - studia ukończył na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalizacja - ilustracja i układ graficzny książki, dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera). Karierę artystyczną rozpoczął w 1955 roku jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia, specjalizującym się w publikowaniu literatury dla dzieci i młodzieży, tu wydane zostały pierwsze książki w opracowaniu i z ilustracjami Bohdana Butenki, m.in. E. Kaestnera: "35 maja" (1956) i "Emil i detektywi" (1957). Butenko stworzył oryginalny styl książki głównie dla dzieci i młodzieży dążąc do integracji obrazu i słowa; w projektowanych przez niego książkach ważną rolę odgrywa ich architektura - konsekwentna, całościowa koncepcja plastyczna oraz dowcipny rysunek o syntetycznej kresce, łączony z innymi elementami graficznymi (fotografia, collage, dynamiczna typografia). Ilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek, w tym własne typu komiksowego (cykle z rysunkowymi bohaterami - Gapiszonem i Kwapiszonem). Do najsłynniejszych książek opracowanych przez Bohdana Butelki, uważanych za "kultowe" należą "Dong co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara Edwarda" i "Cyryl gdzie jesteś?" W. Woroszylskiego. Obok książki literackiej interesuje go także książka edukacyjna i informacyjna dla dorosłych. Butenko znany jest ze swoich licznych scenografii dla telewizji, m.in. do "Kabaretu Starszych Panów", a także teatru i teatru lalkowego.
Artysta brał udział w licznych wystawach indywidualnych, min. w Paryżu, Bratysławie, Budapeszcie, Tokio, Sztokholmie, Berlinie, Kopenhadze czy w Baltimore, Baltimore także w wystawach zbiorowych i międzynarodowych targach książki, m.in. Biennale Ilustracji w Bratysławie, IBA Lipsk, Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej Bolonia.
Butenko uhonorowany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in.otrzymał medale: Komisji Edukacji Narodowej i "Dla twórców i przyjaciół książki dla dzieci" oraz Nagrodę Premiera za twórczość artystyczną niezwiązaną z książką (m.in. za nowatorski projekt magazynu dla dzieci, plakat, twórczość dziedzinie filmu animowanego).
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82 Galeria "Profil"
Wystawa czynna do 5 czerwca. Otwarcie wystawy 26 maja, godz. 18.00.

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR