Powiększ tekst

Finał OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIERSZY O LAUR KLEMENSA JANICKIEGO

06.03.2004
Wstęp wolny
Opis

Patronem konkursu jest najwybitniejszy przed Janem Kochanowskim polski poeta piszący po łacinie, nagrodzony w Padwie laurowym wieńcem - Klemens Janicki, uczeń poznańskiego Kolegium Lubrańskiego.
W tym roku na konkurs napłynęło 1826 wierszy z całego kraju, a także z Niemiec, Austrii, USA i Kanady. Jury wybrało do finału wiersze: Joanny Obuchowicz ze Szczecina, Urszuli Gierszon z Lublina, Janusza Nowaka z Raciborza, Stanisława Branieckiego z Poznania, Wojciecha Stańczaka z Józefowa k. Otwocka, Adama Raczyńskiego z Warszawy, Christiana M. Manteuffla - Czerwińskiego z Lenningen (Niemcy), Romany Jegor z Mikołowa, Marka Kowalika z Zawiercia, Konrada Piskały z Warszawy, Dawida Markiewicza z Czeladzi, Magdy Leny Jedlickiej z Kędzierzyna Koźla, Alojzego Michalskiego z Bydgoszczy oraz Jarosława Jakubowskiego z Koronowa.
Od godz. 14.00 do 17.00 w sali 103 "Zamku" odbywać się będą warsztaty literackie prowadzone przez Włodzimierza Branieckiego, Stefana Pastuszewskiego, Ewę Rajewską, Bogdana Szutowskiego i Daromiłę Tomawską. W tym samym czasie w holu przed salą 104 trwać będzie promocja wydawnictw poetyckich oraz periodyków literackich.
O godz. 17.00 w Sali Kominkowej rozpocznie się finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Wierszy o Laur Klemensa Janickiego. Tegoroczne jury w składzie: przewodniczący - Stefan Pastuszewski (poeta, prozaik, tłumacz, redaktor naczelny Instytutu Wydawniczego Świadectwo w Bydgoszczy, duch sprawczy popularnego w całej Polsce miesięcznika "Akant"), Włodzimierz Braniecki, Bogdan Szutowski oraz Jerzy Grupiński przyzna nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę główną konkursu - "Laur Klemensa Janickiego" (ufundowany przez CK "Zamek") oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł, przekazaną przez współorganizatora konkursu Oficynę Wydawniczą "Głos Wielkopolski". Dla wyróżnionych przygotowano specjalne niespodzianki m.in. rysunki Norberta Skupniewicza i Kazimierza Jakubiaka, rzeźbę Kazimierza Rafalika, antałek likworu benedyktynów dr Jana Majewskiego z "Apteki Pod Złotym Lwem" oraz "Chleb dla poety" - rzeźbę Marioli Kalickiej.
Podczas finału swoja nagrodę przyzna również publiczność.
Całość zakończy koncert zamkowego Studia Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej (kierownictwo: Piotr Dehr, oprawa muzyczna: Tomasz Mazur i Marcin Matuszewski).
Wiersze nagrodzone i wyróżnione opublikują: "Akant", "Protokół Kulturalny", "Obrzeża", "Okolica Poetów" oraz Radio Merkury.
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82.

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR