Dania na Zamku - wystawy

22.11 – 10.12.2002

Trzy wystawy: sztuki użytkowej "UNIKA", duńskiego komiksu oraz wystawy "Renowacja Duńskich Ogrodów Królewskich".
Wystawa duńskiej sztuki użytkowej "Unika" prezentuje prace 50 duńskich artystów - szkło, ceramikę, tkaninę, meble, naczynia ze stali i inne przedmioty użytkowe, które powstały w ostatnich kilkunastu latach. Założeniem prezentacji jest wywołanie dyskusji na temat dróg, jakimi podąża rzemiosło artystyczne. Rozwój technologiczny, w tym użycie komputera jako narzędzia w procesie twórczym, wywołał rewolucję w projektowaniu artystycznym, sprawiając, że miejsce tradycyjnego rzemiosła zaczyna zajmować wzornictwo przemysłowe. Ekspozycja pokazuje, w jaki sposób młode pokolenie duńskich artystów odnosi się do owych wyzwań oraz do znaczącej duńskiej tradycji w tej dziedzinie. Wystawa pokazywana była m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Tistrup w Danii, a następnie w Museum voor Sierkunst w Gandawie (Gent) oraz w Chateau Bourglinster w Luxemburgu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Liege.
Wystawa "Duński komiks"
Duński komiks może się poszczycić niemal 100 - letnią tradycją. Za jego protoplastę uznaje się rysownika Storma P. (1882-1949), którego rysunki satyryczne o tematyce obyczajowej na stałe wpisały się w kanon duńskiej kultury i znane są każdemu Duńczykowi. Swój renesans komiks przeżył w latach 80. i 90. XX wieku; jego pośrednim skutkiem stało się utworzenie w 1993 roku Duńskiego Muzeum Komiksu.
Wystawa prezentowana w CK Zamek przedstawia prace uznanych twórców, zaliczanych do awangardy duńskich rysowników, skupionych wokół pracowni artystycznej Gimle: Sussi Bech, Ingo Miltona, Nielsa Rolanda, Petera Snejbjerga, Palle Schmidta, Olle Comoll Christensena, Michaela Jensena i Franka Madsena.
Renowacje zabytków Duńskich Ogrodów Królewskich przy udziale poznańskich Pracowni Konserwacji Zabytków
Prace nad realizacją projektu Normansdalen, który obejmował wykonanie m.in. prac konserwatorskich, rzeźbiarskich i ogrodniczych na terenie parku królewskiego przy pałacu Fredensborg niedaleko Kopenhagi, trwały 23 lata. Ich celem było przywrócenie świetności i blasku kompleksowi barokowych rzeźb, które są nie tylko skarbem narodowym Danii, ale także skarbnicą wiedzy historycznej. Od 10 lat w realizacji tego projektu brały udział Pracownie Konserwacji Zabytków w Poznaniu, gdzie wykonanych zostało 41 kopii rzeźb. Wystawa prezentuje przebieg prac wykonywanych w Poznaniu, a także historię całego obiektu.
Wystawy czynne do 10 grudnia, w godz. 12.00-20.00. Otwarcie wystaw 22 listopada, godz. 18.00
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Hol Sali Wielkiej

Zobacz www.zamek.poznan.pl/dania.htm