Spotkanie wokół wystawy Historia Polski | Michał Sita x Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy)
Spotkanie z Michałem Sitą w Galerii Fotografii pf poprowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli Babka od histy. Porozmawiamy o różnych obliczach patriotyzmu, zastanowimy się nad fenomenem widowiska historycznego, a także nad jego współtworzeniem "od kuchni". Co nam daje poczucie wspólnoty? Dlaczego kochamy wydarzenia historyczne? Jak opowiadać historię, by przyciągnąć młodych ludzi - to tylko niektóre wątki, jakie poruszymy podczas rozmowy.
MICHAŁ SITA - fotograf, kurator, absolwent ITF w Opawie i antropologii na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości we współczesnej Polsce. Kurator wystaw m.in. Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego, Mayumi Suzuki, Jana Kurka; odpowiadał za realizację ekspozycji m.in. Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa czy Sputnik Photos. Kurator interdyscyplinarnej analizy międzywojennych zdjęć zoologicznych Wiesława Rakowskiego, współautor fotograficznej publikacji roku 2021 - "Củ Chi Tunnels Restoration Report" - odnoszącej się do działalności polsko-wietnamskiej misji konserwacji zabytków. Autor publikacji artystycznych "Historia Polski" vol. 1 i 2 - stanowiących komentarz do badań antropologicznych realizowanych w Murowanej Goślinie pośród wolontariuszy wystawiających wielkoskalowe widowisko historyczne. Wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
AGNIESZKA JANKOWIAK-MAIK - jest właścicielką popularnego fanpage'a "Babka od histy", wiceprezeską fundacji Muzeum Historii Kobiet, autorką wielu artykułów na portalach Ciekawostki Historyczne i Twoja Historia, a także nauczycielką, która od lat aktywnie działa na rzecz zmiany edukacji w Polsce. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata", Medal Wolności Słowa Fundacji Grand Press oraz została Wielkopolskim Nauczycielem Roku 2021. Jest autorką książki "Historia, której nie było" (Wydawnictwo Otwarte, 2022), w której w lekki sposób pisze o niezwykłych meandrach polskiej historii: ukazuje jej drugie dno, przypomina zapomniane postacie i odkrywa przemilczane wydarzenia.
Bilety - 5 zł.
opr.sw
Zobacz ckzamek.pl/