Spotkanie z bretońskim podróżnikiem i fotografem
Spotkanie z bretońskim podróżnikiem i fotografem Alainem Carayolem i wernisaż wystawy "Trans-Europe Express". "Trans-Europe Express" to cykl fotografii wykonanych przez Alaina Carayola podczas podróży
po Europie, które ukazały się w formie albumu o tym samym tytule (wyd. 89 Books, Palermo, 2022), nawiązującym do międzynarodowej sieci kolejowej, zapewniającej ekspresowe połączenia w Europie zachodniej i centralnej w latach 1957-1995.
Alain Carayol, jeszcze jako dziecko z wielopokoleniowej rodziny kolejarzy, regularnie podróżował, z inicjatywy ojca, pociągami po Francji i Europie. Piękne wspomnienia długich tras z dzieciństwa wróciły ze zdwojoną siłą po podróżach odbytych poza Starym Kontynentem i zawiodły autora do wielu europejskich miast i stolic, w których realizował swój autorski projekt fotograficzny, czasem w nieoczywistych miejscach. Carayol uchwycił w kadrze, nierzadko w przewrotny sposób, wiele ulotnych momentów, tworząc błyskotliwe i dowcipne kompozycje, posługując się przy tym zjawiskiem iluzji optycznej. Daleka od fotografii reporterskiej, jego artystyczna wizja wspólnej Europy jest niebanalna, zabawna i pełna życia.
Alain Carayol - z zawodu nauczyciel, z zamiłowania fotograf, urodzony i mieszkający w Bretanii. Pasjonat podróży - poza europejskimi krajami odwiedził m.in. Egipt, Maroko czy Japonię, ale to Indie staną się krajem, który go zafascynuje i zainspiruje do rozwijania talentu fotograficznego i do którego będzie wielokrotnie wracał w latach 1980-2010. Po Półwyspie Indyjskim podróżował między innymi motorowerem, na którym przebył tam aż 50 tysięcy kilometrów. Zainteresowany tematem sacrum, wszechobecnego w Indiach, co roku podróżował wzdłuż Gangesu, świętej rzeki hinduistów, dokumentując m.in. rytuały religijne, w których czasem sam uczestniczył, odbywając jednocześnie własną pielgrzymkę w głąb siebie. Podróże te zaowocowały wydaniem we Francji przez Romain Pages 4 albumów fotograficznych poświęconych Indiom. Po serii dalekich podróży, wrócił do odkrywania Europy, czego rezultatem jest między innymi wystawa 25 zdjęć prezentowanych w Domu Bretanii.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.