Profilaktyka wad wzroku
W trosce o wzrok najmłodszych poznaniaków Miasto Poznań w 2009 r., po raz pierwszy zarezerwowało środki na realizację świadczeń zdrowotnych z zakresu profilaktyki wad wzroku. Grupą, która objęta została świadczeniami, są 5-latki uczęszczające do przedszkoli na terenie Poznania, wskazane przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki.
Na realizację ww. świadczeń w budżecie zarezerwowano 120 000 zł. Wady wzroku mają duże znaczenie w codziennym życiu i podejmowaniu różnorodnych aktywności dzieci i młodzieży. Mogą być jednym z czynników pogarszających wyniki w nauce oraz wpływają na ogólny rozwój psychoruchowy dziecka.
U małych dzieci wady wzroku można łatwo skorygować. Zbyt późne leczenie może doprowadzić do problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu.
W ramach realizacji zadania przewidziane jest wykonanie badań:
- ostrości wzroku do dali i do bliży (Pinhole test),
- oceny ustawienia i ruchomości gałek ocznych (Cover test),
- oceny widzenia przestrzennego (test muchy)
oraz przekazanie na piśmie informacji rodzicom/opiekunom o wynikach przeprowadzonych badań z zaleceniem dalszego postępowania. Od realizatora ww. świadczeń wymagane jest pisemne przedstawienie wyników przeprowadzonych badań, danych statystycznych oraz ocena przebadanej populacji pod kątem występowania wad wzroku.
Wybrany w drodze konkursu ofert Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VISUS z siedzibą w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 16/8 w terminie od listopada do stycznia 2010 r. realizować będzie ww. zadanie (badania na terenie przedszkoli przeprowadzane będą w terminie od listopada do grudnia br). Świadczenia odbywać się będą na terenie przedszkoli, w porozumieniu z dyrektorami placówek oraz rodzicami/opiekunami dzieci. Przed rozpoczęciem realizacji świadczenia, niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych. Przewidywana liczba beneficjentów: 4183 dzieci.
Partnerem akcji została sieć kablowa INEA, największy regionalny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce. W ramach prowadzonej akcji profilaktycznej INEA udzieli wsparcia w zakresie dystrybucji informacji o profilaktyce wad wzroku i prowadzonych przez Miasto działaniach.
Wyniki badań wzroku przedszkolaków
Mali poznaniacy dostali szanse na lepszy start w dorosłe życie. Miasto Poznań w 2009 r. sfinansowało świadczenia zdrowotne z zakresu profilaktyki wad wzroku (koszt realizacji badań - 85 200 zł). Nieprzypadkowo grupą, która objęta została świadczeniami były 5-latki uczęszczające do przedszkoli na terenie Poznania. Są to dzieci pozostające przed okresem rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego. Wady wzroku mają znaczący wpływ na codzienne życie i podejmowanie różnorodnych aktywności dzieci i młodzieży. Mogą być jednym z czynników pogarszających wyniki w nauce oraz wpływają na ogólny rozwój psychoruchowy dziecka. U małych dzieci wady wzroku można łatwo skorygować. Zbyt późne leczenie może doprowadzić do problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu.
Badania finansowane przez Miasto przeprowadzane były na terenie przedszkoli. Partnerem akcji została sieć kablowa INEA, która w ramach prowadzonej akcji profilaktycznej udzieliła wsparcia w zakresie dystrybucji informacji o profilaktyce wad wzroku i prowadzonych przez Miasto działaniach.
W ramach realizacji zadania przeprowadzono badania ostrości wzroku do dali i bliży, Pinhole test (wykonywany jest u osób z osłabioną ostrością wzroku celem wykrycia chorób lub zmian zwyrodnieniowych narząd wzroku), test muchy i testy Langa (są to testy kontrolujące stereopsję przy pomocy polaryzujących kart wektrograficznych), oraz Cover test (sprawdzający ustawienie gałek ocznych), sprawdzano również obecność oczopląsu i stanu odcinka przedniego oka. Łącznie przebadanych zostało 3408 dzieci, tj. ok. 82% populacji dzieci w wieku 5 lat uczęszczających do przedszkoli na terenie Poznania.
Z raportu wynika, iż wśród przebadanej populacji:
- nieprawidłowości okulistyczne stwierdzono u prawie 20% badanych,
- zez występował u 4,8% badanych, a zaburzenia widzenia obuocznego u 5,2% badanych dzieci,
- prawie 90% rodziców nie zdawało sobie sprawy z problemów okulistycznych swoich dzieci,
- jedynie 12% dzieci z wadami wzroku objętych było leczeniem okulistycznym.
Wyniki przeprowadzonych badań wraz z zaleceniem dalszego postępowania zostały przekazane rodzicom. Jeśli u dziecka wykryta została nieprawidłowość w zakresie widzenia rodzice proszeni byli o udanie się z dzieckiem do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia pełnego badania okulistycznego. Rodzice dzieci, u których nie stwierdzono wad wzroku również otrzymali stosowną informację, z zaleceniem badania kontrolnego.
Zainteresowanie badaniami zarówno ze strony rodziców jak i wychowawców było bardzo duże. Często jeżeli dziecko przebywało chore w domu, a rodzice dowiedzieli się o badaniach okulistycznych, przyprowadzali je do przedszkola specjalnie na badanie. Jedynie ok. 6,7% rodziców nie wyraziło zgody na badania, najczęściej byli to rodzice dzieci już pozostających pod opieką okulisty.
W 2010 r. Miasto Poznań planuje objąć badaniami dzieci 5-letnie, które uczęszczają do oddziałów przedszkolnych znajdujących się w szkołach podstawowych na terenie Poznania.