Bezpieczne ferie - rady dla dzieci i rodziców

Zimowa zabawa, o ile przyjemna, czasem może okazać się niebezpieczna. Poznajcie kilka porad, które pozwolą wam wrócić z ferii z samymi dobrymi wspomnieniami.

Sanki!

Znacie kogoś, kto nie lubi dreszczyku emocji podczas zjazdu sankami? Entuzjaści jazdy na dwóch płozach powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Starajcie się nie zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi lub zbiornika wodnego, np. jeziorka lub rzeki. W czasie jazdy w grupie, zachowujcie odstępy między sankami. Nie doczepiajcie sanek do samochodu i innych pojazdów - taki "kulig" może być bardzo niebezpieczny.

Śnieżki w ruch

Choć Poznań w ostatnich latach nie kojarzy się ze śniegiem, może w tym roku uda wam się stoczyć bitwę na śnieżki? Starajcie się w jej trakcie grać fair - nie umieszczajcie wewnątrz śnieżki kawałków lodu, kamieni lub innych twardych rzeczy. Nie rzucajcie też w sople, które spadając z wysokości, mogą spowodować czyjąś krzywdę.

Lodowa ślizgawka

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców. Nawet, gdy temperatura w dzień jest na plusie, w nocy często przychodzą przymrozki. Wychodząc rano z domu, wasze kroki mogą skierować się na cienką, ledwo widoczną warstwę lodu. Przydatne staną się wtedy buty z porządną podeszwą, zapewniającą przyczepność w trudnych warunkach.

Są jednak sytuacje, gdy nawet one nie pomogą. Poruszając się po mieście z pewnością zauważyliście/-łyście, że niektóre przejścia dla pieszych potrafią zamienić się w prawdziwą ślizgawkę. Choć ta porada dotyczy nie tylko zimy - pamiętajcie, by nie przebiegać na drugą stronę jezdni, skoro po drodze możecie zaliczyć wywrotkę!

A skoro mowa o ślizgawce, postarajcie się korzystać z nich na zorganizowanych obiektach. Jazda na łyżwach po jeziorze ma swój urok, jednak niesie ze sobą wiele zagrożeń. Zamiast tego, lepiej udajcie się na jedno z poznańskich lodowisk - ich listę znajdziecie na stronie: Lodowiska (poznan.pl).

Kroki w ciemności

Jeszcze kilka miesięcy będziemy mierzyć się z szybko zapadającym zmrokiem. Poruszając się ulicami w warunkach słabego oświetlenia, starajmy się korzystać z odblasków lub chociaż ubierać się w jasne, widoczne z daleka kolory.

Tym bardziej w takich warunkach nie przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Postawmy się w sytuacji kierowcy, który w normalnych warunkach byłby w stanie nas dostrzec i zahamować na czas. W zimę szybką reakcję utrudnia mrok i śliska jezdnia, które w połączeniu potrafią wydłużyć czas reakcji i drogę hamowania.

Zdrowie i higiena

Zimne pory roku zazwyczaj oznaczają wzrost w ilości przeziębień i zachorowań. Pamiętajcie, by dbać o odpowiedni ubiór, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.

Przeczytajcie porady na sezon zachorowań: Garść rad... (poznan.pl).


Bezpieczny wypoczynek

Przed skorzystaniem z oferty zorganizowanego wypoczynku, np. półkolonii lub wyjazdu, warto zapoznać się z ofertą jego organizatora. Rodzic powinien przekazać mu również wszystkie istotne informacje, np. o przyjmowanych lekach, alergiach i preferencjach żywieniowych.

Szczegółowe dane o organizatorach i miejscach wypoczynku znajdziecie na stronie internetowej: https://wypoczynek.men.gov.pl/