Poznań - miasto przyjazne kobietom

Poznań po raz kolejny zdobył miano "Samorządu przyjaznego kobietom". Wyróżnienie wręczono podczas IV Ogólnopolskiego Forum Rad Kobiet w Piasecznie. Organizatorzy docenili liczne działania Miasta na rzecz poznanianek. 

Na zdjęciu kamienica, na niej mural z ryzunkiem kobiet i napisem: poznanianki - grafika artykułu
Poznań prowadzi akcję społeczną "Poznanianki" - jej celem jest zwrócenie uwagi na mieszkanki Poznania

- To wyróżnienie jest dla mnie kolejnym potwierdzenie tego, że tworzymy Miasto dostępne i przyjazne dla wszystkich - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Poznań jest pełen silnych, odważnych i mądrych kobiet. Ich potrzeby muszą być zauważane, a prawa - respektowane.

Organizatorzy plebiscytu - wśród których jest m.in. Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet i Europejskie Centrum Solidarności sprawdzali, jak potrzeby kobiet realizowane są w samorządach. Odpowiedzi zbierano za pomocą ankiet, rozesłanych do wszystkich gmin  w Polsce. 

Poznań dla kobiet

Miasto realizuje liczne programy zdrowotne i profilaktyczne dedykowane dziewczętom i kobietom i wspiera finansowo organizacje pozarządowe działające w tym zakresie. Wśród najważniejszych takich projektów jest m.in. miejskie dofinansowanie in vitro, dzięki któremu na świat przyszło już ponad 500 dzieci czy program specjalistycznych konsultacji i wsparcia dla kobiet w ciąży i dla noworodków - w tym także pomocy psychologicznej i materialnej dotyczącej opieki nad dziećmi. 

Poznań zapewnia też dostęp do bezpłatnych środków higieny menstruacyjnej w 

szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Prowadzi również program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród kobiet, a także profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego. Cały czas sprawnie działa również Punkt Profilaktyki Intymnej, który bezpłatnie dostępny jest dla mieszkanek i mieszkańców miasta przez całą dobę. 

W stolicy Wielkopolski wspierane są również kobiety, które chcą wrócić na rynek pracy. Organizowane są spotkania i konferencje dla poznanianek, które chcą rozpocząć lub rozwijać swoją przygodę z własnym biznesem, a także szkolenia - m.in dla kobiet, które chcą rozwinąć karierę w IT. Poznań przeciwdziała również przemocy domowej, wspierając organizacje pozarządowe zajmujące się tą kwestią. Aktywnie działa pełnomocniczka Poznania ds. polityki równościowej - Agnieszka Zawadzka, a w poznańskim urzędzie miasta 62 procent stanowisk kierowniczych zajmują kobiety.

Szerokim echem odbiła się również miejska akcja społeczna "Poznanianki 2023" - jej celem było zwrócenie uwagi na mieszkanki Poznania, których aktywność jest inspiracją dla innych ludzi. Jej bohaterkami zostały: Agnieszka Kubicka, Aleksandra Sudolska, Fundacja Matecznik (Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk), Maria Andruchiv oraz Wioletta Bogusz. Miasto wzmacnia też aktywną postawę kobiet w społecznościach lokalnych. Prezydent Poznania podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym i wprowadza Plan Równości Płci. 

AW