Ekologia, bioróżnorodność oraz potencjał terenów podmokłych w zakresie adaptacji do zmian klimatu i ochrony wód - to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji "Klimat i środowisko". Wydarzenie, organizowane przez Urząd Miasta Poznania, odbędzie się 17 października na MTP, w ramach Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. Udział w konferencji jest bezpłatny.

W Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie - już po raz trzeci przez park Jana Pawła II przeszedł za to Marsz Kejterka. Miłośnicy psów zebrali się w sobotę, w pobliżu Pomnika Pyry, skąd wyruszyli na wspólny spacer. Na uczestników wydarzenia czekały m.in. rozmowy na temat adopcji czworonogów oraz okazjonalna sesja zdjęciowa.

Miasto przyjęło Równościowy Plan Działania. Jego zapisy odczują wszyscy - dokument zawiera bowiem wiele bardzo konkretnych propozycji. To m.in. warsztaty, szkolenia, kampanie społeczne i informacyjne. Łączy je jeden cel - by Poznań był miejscem, w którym każdy ma równe szanse bez względu na płeć, a potrzeby mężczyzn i kobiet były tak samo dostrzegane i uwzględniane.

Wspólne czytanie "Wady snu" Radki Denemarkovej, zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich, spotkanie z Harrym Potterem, escape room - to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznaniaków i poznanianki w ramach Nocy Bibliotek. Akcja odbędzie się w piątek, 11 października. 

Jesień zawitała do Poznania na dobre, a przed mieszkańcami i mieszkankami miasta kolejny weekend. Tym razem upłynie on pod znakiem koncertów m.in. Czerwonych Gitar, Kamila Bednarka, Lorein czy trzech tenorów: Wiesława Ochmana, Krystiana Ochmana i Tomasza Kuka, oraz spektakli, takich jak "Kłamstewka", "Pies", "Tragic Magic Today" czy "Frankensteins". 

Młodzi poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w bezpłatnym widowisku teatralnym. Sztukę "Torrnado" można będzie zobaczyć w październiku i listopadzie w Scenie na Piętrze przy ul. Masztalarskiej. 

W piątek, 11 października o godz. 20:45 na stadionie miejskim rozpocznie się mecz Ukraina - Gruzja. Najszybciej i najwygodniej na Bułgarską można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami, omijając korki. Ci, którzy muszą jednak dojechać samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd na mecz dotrą łatwo pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się organizacja ruchu, więc warto zaplanować podróż.

1 października w Sektorze I Grunwald nastąpiła zmiana wykonawcy odbierającego od mieszkańców odpady komunalne. Wiąże się to z kilkoma istotnymi kwestiami. Jedną z ważniejszych jest udostępnienie miejsc gromadzenia odpadów, czyli śmietników.

W 85. rocznicę uruchomienia pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego - KL Posen w Forcie VII uczczono pamięć pomordowanych więźniów. Miasto Poznań reprezentował Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania i Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.

"Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości" - to hasło przewodnie tegorocznego Ekumenicznego Święta Biblii. To już 22. edycja tego wydarzenia - jak zwykle na poznaniaków i poznanianki czekają ciekawe spotkania i koncerty. 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Poznań dba jednak o zieleń nie tylko od święta. Właśnie trwają jesienne nasadzenia. Kontynuowane są prace pielęgnacyjne związane z programem ratowania starych, cennych drzew. W mieście przybywa też pomników przyrody.

Przygotowania do 23. Poznań Maratonu są na ostatniej prostej. Do imprezy szykuje się ponad 4,5 tys. osób i wciąż trwają zapisy. Wypełnia się także lista startowa Poznań Five (5 km).  Do udziału w poznańskim biegu na królewskim dystansie zgłosiły się zawodniczki i zawodnicy z 33 państw.  

Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać "wampiry energetyczne" i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Poznaniu, gdzie do 22 listopada można odwiedzić EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień. Wstęp jest bezpłatny.

13 października w związku z 23. Poznań Maratonem trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Poszczególne odcinki będą otwierane dla zmotoryzowanych po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. 

Co zrobić, by tworzyć zespoły i organizacje wolne od uprzedzeń? Jak odpowiedzialnie wprowadzać AI w organizacji? Czy bycia charyzmatycznym liderem można się nauczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczestników kolejnej, 14. edycji Dni Przedsiębiorczości. W programie wydarzenia, które będzie odbywać się 14-19 października, znalazły się konferencje, szkolenia, panele dyskusyjne, a nawet porady zawodowe dla młodzieży.

Opiekujesz się starszą osobą? Możesz wziąć udział w szkoleniach i porozmawiać z psychologiem. Sam potrzebujesz pomocy? Możesz poprosić o nią sąsiada, któremu wsparcie zapewni Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Program "Pomoc po sąsiedzku" to szansa dla wielu poznanianek i poznaniaków. Nabór do niego jest otwarty. 

Heliodor Święcicki - genialny lekarz, chirurg, ginekolog - przez ponad 30 lat mieszkał w poznańskim Pałacu Działyńskich, gdzie organizował spotkania połączone z odczytami gości ze świata nauki i kultury. 10 października ta tradycja powróci -  zespół PAN Biblioteki Kórnickiej wraz z przyjaciółmi organizuje "Wieczór czwartkowy" poświęcony tej wybitnej postaci.

W Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie - już po raz trzeci przejdzie za to Marsz Kejterka. Miłośnicy psów zbiorą się w najbliższą sobotę, o godzinie 11, w parku Jana Pawła II, w pobliżu Pomnika Pyry, skąd wyruszą na wspólny spacer. Na uczestników wydarzenia czekają upominki, rozmowy na temat adopcji czworonogów, okazjonalna sesja zdjęciowa i przede wszystkim miła atmosfera.

W Poznaniu nieustannie przybywa zieleni. Dzieje się tak nie tylko w ramach realizacji kolejnych inwestycji, ale także dzięki odbrukom istniejących ulic. Dzięki temu przez ostatnie kilka lat nowa roślinność pojawiła się na ponad 26 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Miasto pozyskało prawie 24 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na kolejne tego typu działania.

W poniedziałek, 7 października ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. Głosy na wybrane pomysły poznaniaków i poznanianek można oddawać przez 3 tygodnie - do 28 października (do godz. 12). Tym razem do wydania jest aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji PBO.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych - czas, gdy odwiedzamy groby bliskich. Pomóc w ich znalezieniu może wyszukiwarka cmentarna. To narzędzie - dostępne także w aplikacji - nie tylko ułatwi lokalizację nagrobka, ale również wytyczy do niego trasę.

Za kilka tygodni dzień Wszystkich Świętych - wiele osób zaczyna już porządkować nagrobki zmarłych. Starsi poznaniacy i poznanianki mogą skorzystać z takiej usługi za darmo. Bezpłatne sprzątanie obejmuje miejskie cmentarze na Miłostowie oraz Junikowie.

W rejonie przejazdów kolejowych w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej trwa budowa wiaduktów, które umożliwią bezkolizyjny przejazd nad torowiskiem. Pod koniec przyszłego tygodnia realizowane będą prace, które wiążą się z dwudniowymi utrudnieniami na ul. Lutyckiej.

Liczba wyników na stronie
30