Konkurs "Zielony Poznań" - harmonogram organizacji konkursu

Konkurs "Zielony Poznań" - 31 edycja

Komisja oceniająca zgłoszony obiekt do konkursu "Zielony Poznań" - grafika artykułu
Komisja oceniająca obiekt

Komisje konkursowe działające na terenach Rad Osiedli, Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców znajdujących się na terenie miasta Poznania przyjmują od uczestników karty zgłoszeń do udziału w konkursie "Zielony Poznań" w termin od 08.07 do 02.08.2024 br.

Regulamin oraz karty zgłoszeń udziału w konkursie w wersji papierowej dostępne są w siedzibach rad osiedli, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań), a także w wersji elektronicznej na tej stronie internetowej w zakładce do pobrania.

Wypełnione karty zgłoszeń można przesłać pocztą lub złożyć osobiście w terminie podanym w harmonogramie organizacji konkursu "Zielony Poznań" w:

1)    siedzibach rad osiedli;

2)    siedzibach zarządów rodzinnych ogrodów działkowych;

3)    siedzibach stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.

4)    w wybranych punktach kancelarii Urzędu Miasta Poznania: ul. Słowackiego 22, pl. Kolegiacki 17, ul. Libelta 16/20;

5)    Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Na terenie miasta Poznania czynnie działa 29 komisji osiedlowych:

Antoninek-Zieliniec-Kobylepole

Chartowo

Fabianowo-Kotowo

Górczyn

Grunwald Południe

Grunwald Północ

Krzyżowniki-Smochowice

Kwiatowe

Jeżyce

Junikowo

Ławica

Nowe Winogrady Północ.

Nowe Winogrady Wschód

Ogrody

Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria

Piątkowo

Piątkowo Północ

Podolany

Stare Miasto

Starołęka-Minikowo

Stary Grunwald

Stare Winogrady

Św. Łazarz

Świerczewo

Wilda

Wola

Warszawskie-Pomet-Maltańskie

Umultowo

Winiary

Konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego.

I etap osiedlowy- zgłoszone obiekty oceniane będą w dniach od 5 do 16 sierpnia br. przez przedstawicieli rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.

II etap miejski - najwyżej ocenione obiekty oceniane będą przez Miejską Komisję Konkursową złożoną z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, a wybór najciekawszych i najwyżej punktowanych obiektów zgłoszonych w ośmiu kategoriach konkursu Miejska Komisja Konkursowa zarekomenduje Prezydentowi Miasta Poznania.

Obiekty konkursowe oceniane są w ośmiu kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne;
  • balkony, tarasy, loggie i okna;
  • ogrody przydomowe;
  • ogródki przy budynkach wielorodzinnych lub osiedlach mieszkaniowych (w tym: spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy budynków komunalnych);
  • działki na terenach rodzinnych ogrodów działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców;
  • pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią w roku poprzedzającym daną edycję konkursu i wiosną w roku trwania bieżącej edycji konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych;
  • zielone dachy jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych;
  • inne formy zieleni miejskiej (ukwiecone i zazielenione elewacje, ogrody społeczne, skwery utworzone z naturalnej roślinności, którymi zajmują się mieszkańcy, przestrzenie z prywatnymi ukwieconymi aranżacjami przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych).

W tym roku zostaną przyznane wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu pn. "Pnącza w ogrodzie" oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej".

Miejska Komisja Konkursowa dokona w dniach od 2 września do 6 września 2024 r. oceny i wyboru obiektów zakwalifikowanych do II etapu XXXI edycji konkursu.

Konkurs "Zielony Poznań" ma już 31 lat i na trwale wpisał się w pamięć naszym mieszkańcom. Uczestnicy zgłaszając swoje obiekty do konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem w pomysły, aranżacje, pracę oraz ekologicznym podejściem do środowiska przyrodniczego z odpowiedzialnością za jego stan.     

Laureatów w ośmiu kategoriach tegorocznej edycji konkursu poznamy w listopadzie podczas uroczystej Gali Finałowej.