akcje edukacyjne - relacja z zielonych warsztatów w ramach "Akademii Zielony Poznań" - "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem"
W zielonych warsztatach uczestniczyły czynnie dzieci i osoby dorosłe.
Warsztaty "Gramy w zielone" prowadzone były przez absolwentów studiów podyplomowych Hortiterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas zajęć mieszkańcy mieli możliwość kontaktu z przyrodą oraz propozycję kreatywnych zabaw z jej wykorzystaniem.
W tym dniu odbyły się trzy warsztaty: "Wystukaj życzenia na Dzień Matki", podczas którego uczestnicy wykonali bukiet z suchych roślin na desce kuchennej, która mogła stać się ozdobą naszego domu lub mogła stanowić prezent dla mamy. Drugi warsztat pn. "Wiosenne kolaże kwiatowe" uczestnicy mogli pobudzić swoją wyobraźnię i dać upust emocjom tworząc oryginalne obrazy kwiatowe. Trzeci warsztat pn. "Cały ogród na mojej głowie!!!" polegał na tym, aby każdy z uczestników udekorował swój słomkowy kapelusz kwiatami ogrodowymi, suszonymi oraz świeżymi. W ramach tych zajęć pobawiliśmy się kolorami, fakturami, zapachami... W takim wspaniałym kapeluszu można było kroczyć z dumą przez majowe miasto lub podarować go swoje Mamie w dniu jej święta a może nawet ozdobić nim dom.
W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty, plenerowa akcja "Zielone malowanie", pod okiem specjalistów mieszkańcy mieli możliwość brać udział w bezpłatnym warsztacie z malarstwa akrylowego i zaprojektować oraz namalować swój wymarzony balkon lub taras.
W programie Akademii Zielonego Poznania znalazły się też prelekcje i porady z zakresu ogrodnictwa.
Wykład "Smacznie, zdrowo, kolorowo", poprowadzony przez pracownika Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dotyczył zakładania ogródka ziołowego. Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy mogli zabrać do domu sadzonki ziół, by móc stworzyć swój ziołowy zakątek (spotkanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW oraz NFOŚiGW).
Poznaniacy i poznanianki, którzy byli w sobotę w parku Wilsona, wzieli udział w grze terenowej pt. "Od Robala do Superbohatera". Podczas tej zabawy mogli odkryć tajemne moce trzmieli, pszczolinek i modraszków, a także przekonać się, czy wśród pszczół są atleci, architekci i nawigatorzy oraz dowiedzieć się, czy Super Bohaterowie są wrażliwi. Tajemnice i zagadki, które zostały rozwikłane podczas gry przydały się przy innych zabawach w zapylaczowym zakątku. Mieszkańcy mogli skorzystać z miejsca w zielonej strefie relaksu z odrobiną własnej twórczości, krzyżówki czy różnych szarad. Miłośnicy kwiatów mogli zainspirować się roślinnymi kompozycjami, które na dodatek były stołówką dla pożytecznych owadów. Wielbiciele roślin skorzystali z warsztatów z tworzenia wiszących zielonych kul - kokedam.
Podczas wydarzenia można było poszerzyć swoją wiedzę na stoiskach edukacyjnych.
Stoisko edukacyjne pn. "Poznaję świat pszczół i pracę pszczelarza", na którym dzieci i dorośli mogli dowiedzieć się o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak pszczoły zapylają rośliny i jak powstaje miód.
Stoisko informacyjne Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP zaprezentowało swoje działania edukacyjne w formie warsztatów, quizów i konkursów z drobnymi upominkami, dotyczące właściwej segregacji odpadów komunalnych i skierowane były do każdej grupy wiekowej.
Szkoła Podstawowa nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu zorganizowała warsztaty motoryki małej - origami - kwiaty z papieru. Czas umiliła nam maskotka szkolna - koziołek.
Na stoisku edukacyjnym Zarządu Zieleni Miejskiej można było dowiedzieć się co ciekawego można zwiedzić w parkach miejskich w Poznaniu i jak dbać wspólnie o zieleń i infrastrukturę znajdującą się na terenach zielonych. Poznaniacy mieli możłiwość wzięcia udziału w quizie i wygrania gadżetów ZZM czy mini zestawu narzędzi ogrodniczych.
Stoisko firmy Aquanet Retencja przedstawiło sposoby zagospodarowania wód opadowych oraz korzyści wynikających z ograniczania ich bezpośredniego odpływu do odbiornika, zaprezentowało i podarowało naszym mieszkańcom mini ogrody deszczowe w słoiku.
Bricomarche aleje Solidarności 47 zademonstrowało piękne balkony w dwóch wersjach: balkon dobrze oświetlony i słabo oświetlony - dla odwiedzających stoisko czekały niespodzianki w postaci gadżetów i bonów rabatowych na zakupy w Bricomarche Pestka, dodatkowo można było odprężyć się na wybranych meblach ogrodowych z asortymentu sklepu.
Miłośnicy roślin mogli odwiedzić stoisko z Zieloną Wymianą Roślin - "Przyjdź-wymień-zabierz roślinę". Akcja polegała na bezpłatnej wymianie roślin. Pamiętając, że oferowane do wymiany rośliny musiały być zdrowe, wolne od szkodników i nieuszkodzone.
Na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych na dzieci czekały warsztaty. Natomiast dorośli mogli zapoznać się z ofertą Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz złożyć wnioski o OK Poznań, Poznańską Złotą Kartę czy Kartę Dużej Rodziny.
Atrakcje dla mieszkańców przygotował też Wydział Klimatu i Środowiska UMP. Chętni mogli wziąć udział w mini warsztatach:
"Zwierzęta w Poznaniu" - cykl krótkich ćwiczeń metodami aktywizującymi, które przybliżyły mieszkańcom Poznania, w tym szczególnie dzieciom, gatunki zwierząt, które można spotkać w Poznaniu, sposób ich ochrony, biologię i potrzeby życiowe.
"Koszenie i grabienie - przyrodnicze utrapienie" - cykl krótkich ćwiczeń metodami aktywizującymi, które przybliżyły mieszkańcom Poznania, w tym szczególnie dzieciom, zagadnienia związane z ochroną bioróżnorodności, gatunkami zwierząt, które można spotkać na trawnikach i terenach zielonych w Poznaniu, sposobami pielęgnacji terenów zielonych.
"Standardy Ochrony Ptaków i Nietoperzy" - cykl krótkich ćwiczeń metodami aktywizującymi, które przybliyły mieszkańcom Poznania, w tym szczególnie dzieciom, zagadnienia związane z ochroną ptaków i nietoperzy w Poznaniu".
"Standardy Ochrony Drzew" - cykl krótkich ćwiczeń metodami aktywizującymi, które przybliżyły mieszkańcom Poznania, w tym szczególnie dzieciom, zagadnienia związane z ochroną drzew i krzewów w Poznaniu".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom za wspólnie spędzony czas wśród zieleni. W tym dniu z nami byli: absolwenci studiów podyplomowych z Hortiterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, Szkoła Podstawowa nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu, Aquanet Retencja, Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu, Poznańskie Centrum Świadczeń - Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Wydział Klimatu i Środowiska UMP, Bricomarche aleje Solidarności 47 w Poznaniu.
Działania te przyczyniły się do pokazania w jaki sposób mieszkańcy miasta Poznania mogą spędzić twórczo czas z Rodziną.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia w ramach Akademii "Zielony Poznań"
Nasze wspólne działania proekologiczne miały na celu promocję pomysłów i rozwiązań dla mieszkańców służących upiększaniu ogrodów, czy zielonych terenów miasta Poznania.
Organizatorem wydarzenia "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" w ramach Akademii Zielony Poznań jest Miasto Poznań - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
Gra terenowa, warsztaty "Gramy w zielone" i zielone malowanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.