Seniorzy z "Klubu Winogrady" na wycieczce do Strzelna
![grupa osób stoi na rynku miasta i słucha przewodnika - grafika artykułu](/mim/wortals/pictures/obrazek,pic1,10140,239871,422491,show2.jpg&_sst=1739447336765)
W słoneczny październikowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę autokarową na Szlak Piastowski. W tym roku dotarliśmy aż do Strzelna, aby podziwiać cenne romańskie zabytki. Wycieczkę rozpoczęliśmy na Rynku od słodkiego posiłku i kubka kawy. Przy okazji podziwialiśmy interesujące kamieniczki oraz wysłuchaliśmy opowieści o wybitnym fizyku - Albercie Abrahamie Michelsonie - urodzonym w Strzelnie w połowie XIX wieku, laureacie Nagrody Nobla. Następnie piechotą udaliśmy się na Plac Świętego Wojciecha, aby zwiedzić dwa znajdujące się tam kościoły. Kościoły na pierwszy rzut oka zupełnie rożne, pochodzące z różnych epok, w rzeczywistości oba z przełomu XII i XIII wieku. Na początek udaliśmy się z panem Przewodnikiem do kościoła Świętej Trójcy, aby posłuchać ciekawych opowieści o norbertankach mieszkających w klasztorze od XII wieku aż do kasaty zakonu przez rząd pruski w latach trzydziestych XIX wieku. Dzięki norbertankom mamy w Strzelnie niezwykły zabytek - unikat w skali światowej - dwie romańskie rzeźbione kolumny z personifikacjami cnót i przywar. 18 postaci na jednej kolumnie i 18 na drugiej stoi w trzech rzędach w kamiennych arkadkach i poprzez atrybuty lub gesty prezentuje postawy pozytywne lub grzeszne. Przez dwa stulecia kolumny ukryte były w barokowych filarach, odkryte zostały dopiero w 1946 roku przy okazji renowacji wnętrza świątyni. Takich niespodzianek kościół ponorbertański kryje znacznie więcej. Przewodnik opowiadał o rozmaitych odkryciach romańskich zabytków dokonanych w kolejnych powojennych latach. Światło dzienne ujrzały np dwa romańskie tympanony - fundacyjny i Zwiastowania. Ale nie tylko romańskie zabytki mieliśmy okazję podziwiać. Zobaczyliśmy barokowy ołtarz z 658 relikwiami i gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, barokowy ołtarz główny w kształcie baldachimu, intarsjowane stalle oraz barokowe malowane konfesjonały z napisami w języku polskim oraz wiele, wiele innych cennych zabytków. Po wyjściu z kościoła udaliśmy się pod południową ścianę świątyni, aby zobaczyć kolejny romański tympanon fundacyjny. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Rotunda Świętego Prokopa, największy tego typu kościół w Polsce. Tutaj zetknęliśmy się z całkowicie odmiennym wystrojem wnętrza - surowym, kamiennym. Na ścianach prezbiterium umieszczone zostały bardzo zniszczone, drewniane XVI-wieczne stacje Drogi Krzyżowej, a przy wejściu do świątyni - XII-wieczna kamienna kropielnica w całości wyciosana w jednym kamieniu. I w tym kościele kryje się wiele tajemnic - np. romański grobowiec z kamienną obudową, czy kopia romańskiego tympanonu fundacyjnego (oryginał uległ zniszczeniu pod koniec II wojny światowej). Na koniec czekała na nas ekspozycja muzealna z kolejnymi romańskimi zabytkami oraz odtworzoną celą zakonną norbertanek.
Pełni wrażeń, trochę zmęczeni, udaliśmy się na pyszny obiad.
Możemy wszystkim szczerze polecić wizytę w Strzelnie i zwiedzanie unikatowych romańskich zabytków!
Zobacz również
![Plakat informacyjny Plakat informacyjny](/mim/wortals/pictures/plakat-informacyjny,pic1,10140,0,424404,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024
![Niech żyje karnawał! Seniorzy w tańcu, sala ozdobiona gwiazdami i balonami.](/mim/wortals/pictures/seniorzy-w-tancu-sala-ozdobiona-gwiazdami-i-balonami,pic1,10140,0,432249,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Bal karnawałowy pod hasłem "Znaki Zodiaku".
![Występ seniorów z okazji Balu Jesiennego. Występ seniorów z okazji Balu Jesiennego.](/mim/wortals/pictures/wystep-seniorow-z-okazji-balu-jesiennego,pic1,10140,0,432244,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Zabawy taneczne w "Klubie Centrum"
![Na zdjęciu znajdują się dwie alpaki. Na zdjęciu znajdują się dwie alpaki.](/mim/wortals/pictures/na-zdjeciu-znajduja-sie-dwie-alpaki,pic1,10140,0,427250,show2.jpg?_sst=1739447336765)