W całej Polsce dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Tylko w Poznaniu 73 dzieci czeka na kogoś, kto przyjmie je pod swój dach i okaże im serce. Dlatego Miasto rusza z kampanią społeczną "Zrób trzy proste kroki", która ma zachęcić do tej formy opieki.

Dwie dziewczynki - 6 letnia Marysia i 9 letnia Nicola niedawno straciły mamę. Po jej śmierci nie miał, kto zaopiekować się nimi. Trafiły do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Teraz szukamy dla nich rodziny zastepczej, by mogły być razem i wychowywać się w szczęśliwej rodzinie.

W 2023 roku ponad 272 dzieci musiało opuścić swoje domy rodzinne. Decyzją Sądu zostały skierowane do systemu pieczy zastępczej czyli do placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych. Dlaczego tak się dzieje, że dzieci przestają być wychowywane przez biologicznych rodziców i co wpływa na trudne decyzje Sądów o umieszczeniu w pieczy?

Każdego miesiąca Miasto Poznań otrzymuje kilka postanowień sądu o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej. Wymiar sprawiedliwości każdorazowo reaguje na krzywdę, której mali poznaniacy i poznanianki doznają ze strony biologicznych rodziców. Jak pomóc maluchom, gdy brakuje dla nich rodziców zastępczych, bo zwyczajnie nie zgłaszają się nowi chętni? Jak zadbać o dzieci, gdy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wszystkie miejsca są już zajęte?

Kilkadziesiąt dzieci z Poznania obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Ich rodzice biologiczni zawiedli, a to oznacza, że nie mogą dalej sprawować nad nimi opieki. Niestety dla dzieci brakuje już miejsc w poznańskich placówkach opiekuńczo - wychowawczych. Pilnie poszukujemy kandydatów i kandydatki chętnych do zostania rodzicami zastępczymi. Pomyśl, może twój dom stanie się miejscem, które odmieni życie potrzebującego dziecka.

Pilnie poszukujemy zastępczej mamy lub taty dla 3 letniego Szymka. Chłopiec został umieszczony w jednej z poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Obecnie przebywa wśród nastoletnich dzieci, w otoczeniu dla niego trudnym.

Szukamy rodziców zastępczych wśród par, małżeństw, osób samodzielnie żyjących, bez względu na wiek, w tym także seniorek i seniorów. Obecnie trwają szkolenia dla przyszłych opiekunów dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, a zainteresowanie nimi jest większe niż w tym samym czasie poprzedniego roku.

Wsparcie psychologiczne i prawne dla dorosłych, a dla dzieci - zajęcia z projektowania i działania gier komputerowych, spotkania edukacyjne z elementami języka angielskiego, półkolonie. To tylko niektóre przykłady pomocy, jaką rodzinom zastępczym oferuje miejska jednostka - Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". 

Dramatycznie wzrasta w Poznaniu liczba dzieci, które wymagają interwencji ze względu na krzywdę, której doznają w swoich rodzinnych domach. Obecnie aż 110 z nich po decyzji sądu, czeka na swoich nowych, lepszych opiekunów.

Liczba wyników na stronie
10