W Poznaniu rozpoczyna działanie Społeczna Agencja Najmu

Miasto i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych startują z kolejnym innowacyjnym programem mieszkaniowym. Społeczna Agencja Najmu pozwoli na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem mieszkańcom Poznania. Program zakłada udostępnienie nowego lokum dla 100 rodzin.

W Poznaniu rozpoczyna działanie Społeczna Agencja Najmu - grafika artykułu
W Poznaniu rozpoczyna działanie Społeczna Agencja Najmu

W stolicy Wielkopolski Społeczną Agencję Najmu w imieniu Miasta prowadzi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Oferta SAN-u jest adresowana do osób z tzw. luki dochodowej, czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić mieszkanie na kredyt czy wynająć je komercyjnie na rynku.

Społeczna Agencja Najmu będzie pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. 

- Chcemy wykorzystać potencjał mieszkań z zasobu prywatnego, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli, bo np. ktoś je odziedziczył i mieszka w innym mieście, albo nieruchomość czeka, aż dzieci podrosną i się tam wprowadzą lub obawia się problemów związanych z wynajmem, takich jak nierzetelni najemcy czy możliwe zniszczenie lokalu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - W ramach Społecznej Agencji Najmu chcemy udostępnić nowe lokum dla 100 rodzin. Osoby, które są zainteresowane najmem lokalu, jak i właściciele mieszkań, mogą już zgłaszać się do programu. 

Korzyści dla właścicieli i wynajmujących 

Obecnie SAN rozpoczyna poszukiwanie mieszkań od prywatnych właścicieli. Będą oni podpisywać umowę z ZKZL i to spółka miejska będzie odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali.

Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. Właściciele mieszkań - poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą - uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL. 

O lokal z SAN będą mogli starać się zainteresowani spełniający kryteria dochodowe, które są uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Poza niższym niż rynkowy czynszem i bezpiecznym najmem lokatorzy będą mogli wnioskować o comiesięczne dopłaty do czynszu.

- Kwota dopłaty będzie uzależniona od wielkości lokalu i liczby najemców. Przy gospodarstwie wieloosobowym może przekroczyć nawet 1000 zł, a przy większej kawalerce i 3 osobach zamieszkujących to może być 400-500 zł miesięcznie. Na stronie internetowej programu można znaleźć kalkulator dopłat do czynszu - zaznacza Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Kolejnym plusem uczestnictwa w SAN-ie będzie możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o lokal komunalny w przyszłości.

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu mogą do 20 października pobrać ze strony www.san.poznan.pl wniosek o udział w programie. Dokument należy wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać poprzez wyżej wymienioną stronę internetową lub dostarczyć osobiście do ZKZL. 

Z kolei nabór mieszkań do programu prowadzony jest w trybie ciągłym, również poprzez stronę www.san.poznan.pl.

SAN ZKZL nie jest pierwszym tego typu programem realizowanym w Poznaniu. Miasto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i mieszkańców już w 2019 roku zdecydowało się na wprowadzenie projektu Miejskiego Biura Najmu, który polegał na wynajmowaniu przez ZKZL prywatnych mieszkań na rynku i podnajmowaniu ich z niskim czynszem osobom potrzebującym wsparcia, które nie otrzymały mieszkania komunalnego. Podczas całego okresu trwania projektu wynajmujący płacili czynsz co najmniej o 20 proc. mniejszy niż ten oferowany na rynku komercyjnym. 

Na skutek zmiany przepisów prawa kontynuowanie programu w tej formie okazało się niemożliwe, dlatego przedstawiciele samorządu zaangażowali się w tworzenie nowych przepisów, pozwalających na prowadzenie podobnych programów mieszkaniowych. 

JZ