Zadbaj o zdrowie i środowisko - obniż temperaturę
![Zdjęcie przedstawia kaloryfer. Widać na nim też rękę, która reguluje pokrętłem umieszczonym przy grzejniku. - grafika artykułu](/mim/wortals/pictures/obrazek,pic1,1016,242345,426612,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Kampania "Stopień mniej znaczy więcej" pokazuje, że każdy z nas ma realny wpływ na przyszłość klimatu. Proste działanie, jak obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden czy dwa stopnie, może przynieść korzyści nie tylko środowisku, ale także naszemu zdrowiu. Jako Veolia chcemy inspirować do świadomego korzystania z energii i wspólnie budować zrównoważoną przyszłość - mówi Luiz Hanania, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
Utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach ma pozytywny wpływ na zdrowie - poprawia samopoczucie, zwiększa komfort snu oraz redukuje ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Korzyści dla klimatu to redukcja emisji CO2 (w przypadku zmniejszenia temperatury o zaledwie 2°C nawet do około 10%). Twórcy kampanii zwracają uwagę, że przegrzewanie pomieszczeń powoduje marnowanie drogocennej energii, co szkodzi środowisku i planecie.
Veolia w kampanii odwołuje się do wyników swojego badania - "Barometru Transformacji Ekologicznej" - przeprowadzonego we współpracy z firmą Elabe. Stało się ono impulsem do rozpoczęcia społecznej dyskusji na temat transformacji ekologicznej.
- Wyniki "Barometru" jasno pokazują, że Polacy coraz bardziej rozumieją potrzebę i wspierają działania na rzecz ochrony klimatu. Kampania "Stopień mniej znaczy więcej" jest odpowiedzią na te oczekiwania - wspieramy społeczeństwo w podejmowaniu świadomych decyzji, które pozytywnie wpływają na środowisko i zdrowie - dodaje Luiz Hanania.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak po raz kolejny objął kampanię swoim patronatem.
- Nasi mieszkańcy i mieszkanki są coraz bardziej świadomi. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o środowisko. Segregują odpady, tworzą przydomowe kompostowniki, chętnie angażują się w akcję sprzątania świata, biorą udział w miejskich programach wspomagających wymianę pieców na bardziej ekologiczne czy gromadzenie deszczówki - wylicza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W trosce o klimat i własne zdrowie warto podejmować kolejne kroki. Obniżenie temperatury o jeden czy dwa stopnie nie jest odczuwalne na co dzień, a przynosi korzyści dla zdrowia i klimatu. Pozwala też obniżyć rachunki za ogrzewanie. Osobiście jestem zwolennikiem takiego działania. W budynkach urzędu miasta od dawna dążymy do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i ciepła. Do podobnych kroków zachęcam też poznaniaków i poznanianki.
Podobnie jak w roku ubiegłym partnerem tej edycji jest Grupa Mokate. Kampania obejmie zasięgiem blisko sześćdziesiąt miast, w których Grupa Veolia jest obecna i oferuje swoje usługi systemowe.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej www.stopień mniej.pl.
AJ/ Veolia
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wortals/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wortals/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wortals/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wortals/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)