Wszystkich Świętych - najważniejsze informacje

Zbliża się 1 listopada, czyli okres kiedy odwiedza się groby bliskich. Poniżej można znaleźć zebrane najważniejsze informacje dotyczące usług na cmentarzach miejskich, dojazdu do nich oraz dodatkowej komunikacji publicznej. 

Jesienne zdjęcie z cmentarza - grafika artykułu
Zbliża się 1 listopada, czyli okres kiedy odwiedza się groby bliskich

Dojazd do cmentarzy komunikacją publiczną

W okresie Wszystkich Świętych warto wybrać dojazd w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową, tym bardziej, że jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona. Zmiany w komunikacji potrwają do niedzieli, 3 listopada. Wydłużone zostaną trasy tramwajów nr 5 i 6, a wzmocnione linie nr 1, 5, 6, 8, 13 oraz 15. Uruchomione będą także dodatkowe połączenia: nr 41 (w relacji Junikowo - Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego - Miłostowo) oraz 43 (Junikowo - Miłostowo).

Więcej na temat komunikacji publicznej w okresie Wszystkich Świętych można przeczytać w artykule na stronie poznan.pl oraz ZTM

Zmiany organizacji ruchu w okolicach cmentarzy

Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

Część zmian przy głównych poznańskich cmentarzach zostały wprowadzona już w miniony weekend, pozostałe wprowadzane będą w kolejnych dniach i mogą potrwać do 3 listopada. Największe ułatwienia dojazdu i parkowania zaplanowano na piątek, 1 listopada. Tradycyjnie w rejonach przy cmentarzach wprowadzany będzie ruch jednokierunkowy i dodatkowe miejsca postojowe. Nowością będą parkingi udostępnione na ul. Gnieźnieńskiej i Szczawnickiej, parkowanie tylko na prawych pasach ul. Arciszewskiego oraz wydłużenie działania przejścia dla pieszych przy wejściu na cmentarz od ul. Warszawskiej.

Przez cały okres świąteczny aż do 3 listopada obowiązywać będą ograniczenia prędkości do 30 km/h na ul. Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej (przy Cmentarzu Junikowskim), Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego i  Ściegiennego, Szpitalnej i Nowina, ul. Lutyckiej (w rejonie cmentarza przy ul. Szczawnickiej) oraz ul. Morasko (przy cmentarzu).

Więcej na temat zmian organizacji w okresie Wszystkich Świętych można przeczytać w artykule na stronie poznan.pl

Wyszukiwarka kwater i grobów

W Systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania funkcjonuje wyszukiwarka zawierająca zestawienie osób zmarłych i lokalizację grobów. To narzędzie, które pozwala na szybkie zlokalizowanie i dotarcie do miejsca spoczynku osób bliskich.

Więcej na temat wyszukiwarki można przeczytać w artykule na stronie poznan.pl.

Bezpłatne sprzątanie nagrobków - dla osób z niepełnosprawnością

Z miejskiej usługi bezpłatnego sprzątania nagrobków bliskich mogą skorzystać nie tylko seniorzy, ale również osoby z niepełnosprawnościami. 

Bezpłatne porządkowanie nagrobków na miejskich cmentarzach - Junikowie i Miłostowie to propozycja dla osób, które rozliczają podatki na rzecz Miasta i mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub inne, traktowane z nim na równi), samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z innymi osobami z niepełnosprawnością, dziećmi lub seniorami (60 lat i więcej).

Więcej na temat tej usługi można przeczytać na stronie poznan.pl

Transport na terenie miejskich cmentarzy

Starsi poznaniacy i poznanianki, którzy chcą wcześniej odwiedzić miejskie cmentarze, mogą skorzystać z dostępnego tam transportu. Za złotówkę pracownicy nekropolii dowiozą ich pod wskazany nagrobek. Usługa jest częścią programu Poznań Viva Senior.

Dowożenie seniorów do grobów ich bliskich to usługa, która działa na dwóch miejskich cmentarzach: Miłostowie i Junikowie. Mogą z niej skorzystać wyłącznie mieszkanki i mieszkańcy Poznania, którzy mają 80 lat i więcej, a także ci, którzy ukończyli 60 lat i mają widoczne problemy z poruszaniem się.

Więcej na temat możliwości dowożenia seniorów można przeczytać w informacji na stronie poznan.pl

Punkty wymiany zniczy na poznańskich cmentarzach

Na poznańskich cmentarzach funkcjonują punkty, w których można udostępniać innym osobom niezniszczone szklane znicze. Przed ich pozostawieniem należy usunąć plastikowy wkład. Każda nekropolia ma kilkadziesiąt takich punktów. Regały są zlokalizowane przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego, przy wejściach oraz w okolicy głównych ciągów komunikacyjnych. Są oznaczone specjalnymi tablicami. Więcej na stronie poznan.pl

Co zrobić ze zużytymi ozdobami

Szklane znicze to jednak niejedyne pozostałości po listopadowym święcie. Z pewnością powstaną odpady, które należy odpowiednio zagospodarować. Informacje o tym, jak prawidłowo z nimi postępować, znaleźć można na stronie poznan.pl

Wypożyczalnia sprzętu

Na cmentarzu na Miłostowie znajduje się 39 wypożyczalni, a na Junikowie 35. W każdym z nich dostępne są konewki, grabie, haczki oraz miotły. Więcej można przeczytać na stronie poznan.pl