Prace leśne - wystawa prac Michała Łuczaka
Wystawa PRACE LEŚNE zachęca do uważnej obserwacji i dyskusji o społecznej odpowiedzialności wobec lasów. Poruszane w pracach Łuczaka poczucie tęsknoty i braku spowodowane wycinkami w lasach, wzbudzją w nas wiele sprzecznych emocji. Z jednej strony wycinki drzew pod pozyskanie surowca negatywnie wpływają nie tylko na homeostazę leśnych obszarów, ale i źle oddziałują na ludzką psychikę. Z drugiej - trzebieże są koniecznymi zabiegami z perspektywy Lasów Państwowych, które zarządzają zasobami leśnymi. Dbałość o istniejący drzewostan i środowisko leśne, zgodnie z procedurami wymagają czasem usunięcia chorych drzew. Niestety pozyskując drewno nie wycina się drzew słabych, ale te najsilniejsze i najbardziej okazałe.
Pojawia się tu wątek ekologicznego podejścia do konsumpcjonizmu. Chcemy otaczać się naturalnymi materiałami, mieć drewniane dębowe podłogi, tekowe meble i drewniane domy. Drzewa zapewniają zatem dostęp do odnawialnego i naturalnego materiału budowlanego jakim jest drewno (zamiast plastiku). Walcząc o drzewa i naturalny ekosystem jednocześnie otaczając się drewnem , doprowadzamy do paradoksu, a wręcz współtworzymy schizofreniczną rzeczywistość niemożliwą do jednoznacznej akceptacji.
Towarzyszące wycinkom emocje są i będą towarzyszyć nam przynajmniej do końca 2027 r. w związku z tzw. planami urządzenia lasów, które zostały podjęte w polskich nadleśnictwach.
Mam nadzieję, że znakomita wystawa Łuczaka dokumentująca przestrzeń wycinek i jego działania performatywne dotykające poczucia pustki po drzewach, pozwoli Państwu na chwilę refleksji w przestrzeni naszej galerii.
Anka Gregorczyk, Galeria Centrala
Wstęp wolny w środy
W pozostałe dni wstęp 5 PLN płatność przy wejściu kodem QR lub kartą.
opr.sw
Zobacz www.centrala.art/