Wystawy edukacyjne z okazji Wielkiego Dnia Pszczół

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystaw, które zostały przygotowane z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. Zachęcamy do obejrzenia wystawy w Bramie Poznania, która pokazuje piękno małych stworzeń. W Ogrodzie Botanicznym można zobaczyć w jaki sposób pszczoły dzikie budują miejsca swojego gniazdowania. Wystawa w Ogrodzie Wrażeń im. Joanny Krause przy ul. Dąbrowskiego 159 przedstawia w miesiącach przykładowe rośliny, które można zaaranżować w ogrodzie aby zapewnić taśmę pokarmową dla owadów zapylających od wiosny do jesieni. A w Palamirni Poznańskiej prezentowana wystawa plakatów "Pszczoły na fyrtlu" inspiruje do działań by chronić te niezwykłe owady przed  zagrożeniami, które na nie czyhają w obecnym świecie.

Więcej informacji o poszczególnych wystawach poniżej.

Wystawa edukacyjna w Palmiarni - grafika artykułu
Wystawa edukacyjna w Palmiarni

Poznańskie Centrum Dziedzictwa - Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Wystawa edukacyjna pn."Dyskretny urok dzikich pszczół"

Gdzie: Kładka w Bramie Poznania, ul. Gdańska 2

Kiedy: 13-31 sierpnia 2024

Godzina: W godzinach otwarcia budynku Bramy Poznania:

wt-pt: 9.00-18.00,
sb-niedz: 10.00-19.00
pon: nieczynne

Informacja o wydarzeniu: W kolejnej edycji Wielkiego Dnia Pszczół chcemy zwrócić Państwa uwagę na piękno i różnorodność dzikich pszczół. Pokazujemy wybrane gatunki dziko żyjących pszczół, które możemy obserwować w naszym otoczeniu. Przedstawiamy ich wygląd oraz informacje dotyczące wymagań życiowych. Mamy nadzieję, że upowszechnianie wiedzy o tych owadach w połączeniu z poznaniem ich ekologii może przyczynić się do ochrony dzikich pszczół w krajobrazie.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165

Wystawa edukacyjna pn. "Pszczoły dziko żyjące - brzęczący budowniczowie"

Kiedy: 3-31 sierpnia 2024 r.

Godzina: 9:00 - 20:00

Informacja o wydarzeniu: Różnorodność dziko żyjących pszczół przejawia się na wiele sposobów. Podziwiamy ich wygląd, fascynują nas powiązania ekologiczne z roślinami, interesujące są również siedliska, w których pszczoły możemy spotkać. Niezbyt często przyglądamy się ich miejscom gniazdowania. Są to zwykle niewielkie rezydencje, za to samodzielnie budowane przez te wytrwałe owady, z wykorzystaniem różnych struktur w krajobrazie. Warto przyjrzeć się sposobom gniazdowania pszczół. To pomoże nam zrozumieć, jak ważne są naturalne ostoje ich występowania, nawet w obrębie miast.

Informacje dodatkowe: Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogród Wrażeń im. Joanny Krause, ul. Dąbrowskiego 159

Wystawa edukacyjna "Rośliny dla owadów"

Kiedy: 1-31 sierpnia 2024 r.

Godzina: 9:00-17:00

Informacja o wydarzeniu: Wystawa przedstawia w miesiącach przykładowe rośliny kwiatowe, które można zaaranżować w ogrodzie aby zapewnić taśmę pokarmową dla owadów zapylających od wiosny do jesieni. Wstęp bezpłatny.

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Wystawa plakatów "Pszczoły na fyrtlu"

Kiedy: 3-25 sierpnia 2024 r.

Godzina: w godzinach otwarcia Palmiarni dla zwiedzających, od wtorku do piątku od 09:00 do 17:00, w soboty, niedziele i święta od 09:00 do 18:00;

Informacja o wydarzeniu: Zapraszamy do Palmiarni na wystawę prac studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "Pszczoły na fyrtlu", która będzie prezentowana od 3 do 25 sierpnia br.  Plakaty przedstawiają graficzną odpowiedź studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji na tematy związane z rolą jaką odgrywają dzikie zapylacze w naszym najbliższym otoczeniu. Poprzez prezentowaną wystawę chcielibyśmy zainspirować do działań by chronić te niezwykłe owady przed  zagrożeniami, które na nie czyhają w obecnym świecie.

Informacje dodatkowe: Wydarzenie kierowane jest dla wszystkich zwiedzających bez względu na wiek.