Podsumowanie działań w 2024 roku

Rok 2024 zbliża się ku końcowi. To dobry czas na podsumowania mijającego roku.

Owad na żółtym kwiecie - grafika artykułu
Owad na żółtym kwiecie

W marcu Miasto Poznań zaprosiło najmłodszych mieszkańców do udziału w IV edycji konkursu plastycznego pn. "Jak mogę pomóc pszczołom". Konkurs, skierowany do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych uczęszczających do przedszkoli i szkół na terenie Poznania, cieszył się dużym zainteresowaniem - młodzi artyści przysłali 167 prac. W tym roku tematyka prac skupiała się na możliwościach pomocy zapylaczom. Praca plastyczna była wizualnym przedstawieniem odpowiedzi na pytanie "Jak mogę pomóc pszczołom?". Wręczenie dyplomów i nagród dla autorów zwycięskich oraz wyróżnionych prac odbyło się 25 maja 2024 r. podczas Akademii Zielony Poznań w parku Wilsona.

Przy merytorycznej pomocy dr hab. Weroniki Banaszak-Cibickiej, opublikowano wskazówki dot. domków dla owadów zapylających. Znaleźć można tam informację jak i z czego wykonać taki hotelik, ale i gdzie najlepiej dla jego lokatorów go ustawić.

25 maja zaprosiliśmy do Parku Wilsona rodziny z dziećmi do wzięcia udziału w grze terenowej "Od Robala do Superbohatera", w której odkryte zostały tajemne moce trzmieli, pszczolinek i modraszków. Można było przekonać się, czy wśród pszczół są atleci, architekci i nawigatorzy oraz dowiedzieć, czy Super Bohaterowie są wrażliwi. Tajemnice i zagadki, które rozwiązane zostały podczas gry przydały się przy innych zabawach w zapylaczowym zakątku. Było tam miejsce na odrobinę własnej twórczości, krzyżówki i różne szarady.

Wakacje to czas sprzyjający aktywnościom na świeżym powietrzu, idealny do połączenia zabawy z nauką! W czerwcu została opublikowana propozycja zabaw i zagadek dla dzieci "Rok z zapylaczami", która daje nie tylko radość zabawy, ale także edukacyjną podróż w świat zapylaczy. Z myślą o miłośnikach i sympatykach zieleni zaproponowaliśmy cykl artykułów promujących miejskie ogrodnictwo, m.in. o tym, jak zaprosić do ogrodu małych sprzymierzeńców (owady), jak przygotować miejsca do gniazdowania dla owadów oraz o powiązaniach w przyrodzie, zmianie klimatu i gatunkach rodzimych. 

8 sierpnia obchodziliśmy w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających. Znaczenie tych małych mieszkańców ziemi jest ogromne, o czym opowiadaliśmy podczas wydarzeń organizowanych z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. We współpracy z Partnerami przygotowaliśmy między innymi warsztaty dla seniorów i rodzin z dziećmi , wystawy edukacyjne, spotkania podczas których będziemy zachęcać do poznania nie tylko pszczoły miodnej, ale przede wszystkim pszczół dziko żyjących oraz pokazywać sposoby na tworzenie w swoim otoczeniu miejsc dla nich przyjaznych.

W ramach realizacji przedsięwzięcia pn. "Popularyzacja wiedzy ekologicznej i przyrodniczej poprzez organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży na terenie m. Poznania" zorganizowano i przeprowadzono w poznańskich placówkach oświatowych 110 warsztatów w których udział wzięło 2 251 uczestników.

Dla dzieci z przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych zorganizowano i przeprowadzono 90 warsztatów pn. "Pszczoła miodna - mała bohaterka" w miesiącach od marca do października 2024 r. w których udział wzięło 1 738 dzieci. Dla dzieci i młodzieży z klas IV-VIII SP i szkół ponadpodstawowych zorganizowano i przeprowadzono 20 warsztatów (każdy warsztat 3 godziny) w miesiącach od września do października 2024 r. w których udział wzięło 513 osób. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. ""Popularyzacja wiedzy ekologicznej i przyrodniczej poprzez organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży na terenie m. Poznania"" dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu | WFOŚiGW Poznań). Celem działania jest popularyzacja wiedzy w zakresie znaczenia bioróżnorodności dla życia na świecie, roli pszczół i innych owadów zapylających dla całego ekosystemu przyrody i środowiska oraz zmian klimatu i jego wpływu na zapylacze.

9 października 2024 r.  w CK Zamek odbył się wykład i warsztat o relacjach w przyrodzie skierowany dla Seniorów w ramach Senioralni Poznań 2024. Wykład "Relacje to sztuka - zależności w przyrodzie i my w relacjach z przyrodą" poprowadził prof. UPP dr. hab. Paweł Sienkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a warsztaty "Jak dzięki relacjom w przyrodzie poczuć się lepiej" przeprowadziła Katarzyna Dytrych - przyrodniczka. 

W ciągu roku opublikowano 3 filmy edukacyjne.

Film "Taśma pokarmowa dla zapylaczy" pokazuje różne gatunki roślin, zarówno tych hodowlanych, jak i dzikich, które dostarczają zapylaczom pokarm: pyłek i nektar. W filmie przedstawiono taśmę pokarmową dla zapylaczy przez pryzmat różnorodności kształtów, kolorów, a także mechanizmów, które rośliny wykształciły w toku ewolucji, by przyciągać owady i inne zapylacze.

Filmy  "Gleba i zapylacze" i "Zapylacze i rośliny - mały świat wielkich zależności" powstały na potrzeby realizacji warsztatów dla młodzieży.

Film "Gleba i zapylacze" pokazuje jak możemy chronić powierzchnię ziemi chroniąc jednocześnie różne gatunki zapylaczy, związek pomiędzy zachowaną w dobrym stanie powierzchnią ziemi, a bioróżnorodnością i jednym ze świadczeń ekosystemowych, jakim jest zapylanie.

Film "Zapylacze i rośliny - mały świat wielkich zależności" pokazuje taśmę pokarmową przez pryzmat różnorodności kształtów, kolorów, a także mechanizmów, które rośliny wykształciły w toku ewolucji, by przyciągać owady i inne zapylacze oraz różnice między zagospodarowanym trawnikiem a łąką lub rabatą.

Program "Poznań dla pszczół" i inicjatywy, które są organizowane w jego ramach z powodzeniem odnajdują się w codziennym życiu poznaniaków i poznanianek oraz stają się stałym elementem kalendarza wydarzeń naszego miasta.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w organizowanych przez nas wydarzeniach edukacyjnych, a przede wszystkim - wspierają pszczoły i inne owady zapylające poprzez tworzenie miejsc im przyjaznych!

Zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań i przedsięwzięć!