Z kulturą o odpadach w naturalnej odsłonie - bezpłatne warsztaty ekologiczne
Przygotowaliśmy wspólnie z Estradą Poznańską cykl pięciu warsztatów, które rozpoczynają się już w listopadzie. Spotkania będzie prowadzone przez Dziewczyny w Naturze, pasjonatki ekologii i zrównoważonego stylu życia. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Wstęp bezpłatny, ale z zapisami
Aby zarezerwować miejsce na warsztatach, prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres: b.lesniewski@estrada.poznan.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekajcie! Warsztaty odbywają się na Scena na Piętrze przy ul. Masztalarskiej 8a, Poznań.
Dlaczego warto wziąć udział?
To wspaniała edukacja i okazja do rozwoju. Uczestnicy nauczą się nowych umiejętności i zdobędą wiedzę na temat ekologicznego stylu życia. To też okazja do spotkania osób o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Zdobytą wiedzę każdy będzie mógł wykorzystać na co dzień, ograniczając masę wytwarzanych odpadów i dbając o środowisko.
Zapraszamy! Nie przegap okazji, aby wziąć udział w tej wyjątkowej ekologicznej przygodzie!
Kiedy odbędą się warsztaty?
17 listopada, godz. 15:00 - "Miły przyrodzie szampon z roślin z trawnika" (warsztaty rodzinne). Czy można dziś myć włosy bez wyrzutów sumienia, z poszanowaniem dla środowiska i własnego ciała? Zrób własny szampon do włosów z roślin, które znajdziesz na każdej łące, trawniku czy zielonym skwerku. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: 180 minut
23 listopada, godz. 12:00 - "Lokalne okurzanie - etyczne kadzidła z tutejszych ziół". Spalanie roślin jest jedną z najstarszych form ich używania. Aromatyczny dym towarzyszył obrzędom, leczył chorych i aromatyzował pomieszczenia w wielu kulturach. W ramach warsztatu uczestnicy wykonają stożkowe kadzidła z lokalnych ziół oraz żywic. Wykorzystamy aromatyczne rośliny zielarskie z najbliższego otoczenia takie jak bylica, róża, krwawnik czy wrotycz. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: 180 minut
24 listopada, godz. 12:00 - "Mycie w eko bycie" (warsztaty rodzinne). Jak dbać o dom i środowisko, tworząc własne środki czystości i utylizując przeterminowane produkty spożywcze? Na warsztatach nauczysz się, jak przygotować mydło gospodarcze z oleju rzepakowego i naturalnych olejków eterycznych oraz jak go używać. Poznasz też sposoby na tworzenie płynów do mycia szyb, past do trudnych zabrudzeń i proszków do prania z prostych surowców roślinnych. Omówimy także zero waste w kwestii opakowań, ograniczenia zużycia plastikowych gąbek i chusteczek oraz jak odświeżyć dom przy pomocy olejków eterycznych. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: 180 minut
7 grudnia, godz. 12:00 - "Barwienie tkanin z drugiej ręki roślinami spod ręki". Jak ubierać się etycznie? Najlepiej wybierać ubrania z drugiego obiegu! Szybka moda ma szkodliwy wpływ na środowisko generując nadmiar ubrań. Podczas warsztatu użyjemy roślin barwierskich, aby stworzyć ręcznie farbowane koszulki z odzysku, korzystając z naturalnych barwników lokalnych roślin. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: 180 minut.
8 grudnia, godz. 12:00 - "Haft dla przyrody". Słowa mają wielką moc, szczególnie, jeżeli wyhaftujecie je na koszulce, tak by mogli je odczytać znajomi i nieznajomi. W ramach warsztatu hafciarskiego dowiecie się, jak odmienić swoje ubrania z pożytkiem dla przyrody. W spotkaniu mogą wziąć udział osoby mające doświadczenie w haftowaniu i takie, które będą to robić pierwszy raz. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: 180 minut.
Projekt "Z kultura o odpadach" |
Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.
Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieci Trzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.
Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego.