Wynajmuj, wypożyczaj, naprawiaj, przetwarzaj, dziel się z innymi - czyli zaproszenie do świata zero waste
Jest to rozmowa o tym, jak marnować mniej w świecie, który oferuje nam coraz więcej. To także porady pozwalające żyć wygodnie i bez wielkich wyrzeczeń, a jednak w zgodzie z naturą i w sposób ograniczający degradację naszej planety. Katarzyna Wągrowska to ekoaktywistka, ekoedukatorka, twórczyni internetowa. Autorka bloga "Ograniczam Się" i książki "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej". Jest inicjatorką akcji Givebox Poznań, dzięki której na ulicach miasta uruchomiono szafy do wymiany rzeczy. Kasia działa też na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody i aktywizacji społecznej.
Drugiego odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:
oraz na kanałach:
i YouTube
Premiera kolejnej rozmowy z cyklu "Masz wpływ" 17 maja. Zapraszamy!
* Z bohaterami podkastów "Masz wpływ" rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy "Szukam w lesie", również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.
Wszystkie odcinki podkastu:
Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]
Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]
Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]
Masz wpływ odc. 4 - rozmowa z Krzysztofem Sową ze stowarzyszenia Wywrotka [Trashmageddon]
Masz wpływ odc. 5 - rozmowa z Januszem Mizernym autorem bloga o ekologii Green Projects (green-projects.pl)
Masz wpływ odc. 6 - rozmowa ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, przyrodnikiem, autorem fanpage Dzika Ochota
Masz wpływ odc. 7 - rozmowa z Szymonem Bujalskim, dziennikarzem dla klimatu
Z kulturą o odpadach |
Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.
Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieciTrzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.
Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Więcej o projekcie piszemy TUTAJ.