Poznań nagrodzony w konkursie Eco-Miasto za projekty edukacyjne
Konkurs Eco-Miasto został zainicjowany w 2013 roku. W tym roku przeprowadzona została jego 11 edycja. Celem konkursu jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast i motywowanie samorządów do uwzględniania aspektu środowiska w decyzjach dotyczących transportu, energetyki, adaptacji do zmiany klimatu czy gospodarowania odpadami. Organizatorami są UNEP/GRID-Warszawa (Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska) oraz Ambasada Francji. Konkurencje odbyły się z podziałem na miasta do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców, w pięciu kategoriach:
- efektywność energetyczna
- zrównoważona mobilność
- gospodarka wodna
- gospodarka obiegu zamkniętego
- zielono-błękitna infrastruktura
Doceniono działania edukacyjne
Miasto Poznań aplikowało w kategorii gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W głównym konkursie nagrody nie otrzymaliśmy, natomiast partner projektu Eco-Miasto Fundacja Veolia postanowił wyróżnić Poznań przyznając voucher z przeznaczeniem na zakup pojemników do selektywnego zbierania odpadów z podziałem na frakcje raz pojemników na zużyte baterie, które będą mogły stanąć w poznańskich placówkach edukacyjnych lub instytucja użyteczności publicznej.
Fundacja doceniła naszą działalność edukacyjną, promowanie zasad GOZ i selektywnego zbierania odpadów z wyszczególnieniem projektu "Z kulturą o odpadach".
Wyróżnimy aktywne szkoły
WGK przeznaczy środki z nagrody na zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, by uhonorować te poznańskie szkoły, które najliczniej uczestniczyły w prowadzonych przez Wydział ekolekcjach. To, w naszej ocenie, może zadziałać mobilizująco na inne placówki i zachęcić do zgłaszania swoich uczniów do udziału w naszych zajęciach i prezentacjach.
W ubiegłym roku Poznań zwyciężył w kategorii GOZ i otrzymał tytuł Eco-Miasta. Ponadto nasz samorząd został wyróżniony w kategorii "Zielono-błękitna infrastruktura" za projekt chroniący użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie".
Projekt "Z kulturą o odpadach"
Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje miejska jednostka kultury. Kampania "Z kulturą o odpadach" jest kontynuowana w 2024 roku. Jednym z założeń projektu było nagranie podcastów pod tytułem "Masz wpływ", dotyczących ekologii i bioróżnorodności, ze szczególnym naciskiem na efektywną i prawidłową gospodarkę odpadami komunalnymi. Nagrano 10 audycji w formie wywiadów z osobami znanymi w branży, w tym z influencerami prowadzącymi popularne kanały w mediach społecznościowych. Emisję zaplanowano w 2024 roku.
W grudniu 2023 r. zakończono redakcyjne i edytorskie prace nad książką dla dzieci pt. "Trzy popołudnia Poli". To krótkie opowiadanie, wzbogacone o "zadania odpadowe", skierowane jest do najmłodszych mieszkańców Poznania. W 2024 r. wydrukowano 15 000 egzemplarzy książeczki (pod koniec roku będzie dodruk 5000 egz.). Promocja i kolportaż wydawnictwa są realizowane podczas ekolekcji, pikników rodzinnych i konkursów.
Ostatni kwartał 2023 roku w projekcie "Z kulturą o odpadach" był poświęcony pracom nad scenariuszem spektaklu, którego treść przybliża zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Ta część projektu znalazła swój finał w 2024 roku. 27 września odbyła się premiera spektaklu "Torrnado". Widowisko teatralne, które wyreżyserowała Ula Kijak, to fascynująca opowieść zachęcająca najmłodszych do mądrego i rozsądnego postępowania z przedmiotami, które zmieniają się w odpady. To historia, która uczy, że nasze codzienne decyzje i zachowania mają wpływ na otaczający nas świat. Do końca roku zaprezentowanych będzie w sumie 12 bezpłatnych pokazów spektaklu.
Ponadto do końca 2024 roku przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży i dorosłych - w sumie 15 spotkań. Każde z nich poświęcone będzie promowaniu zasad prawidłowego postępowania z odpadami (w podziale na podstawowych pięć frakcji), działań na rzecz niewytwarzania odpadów, wykorzystywania rzeczy i odzieży używanych, itp. Młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach, podczas których powstaną edukacyjne gazety w stylu popularnych w latach 90 ubiegłego wieku ZINÓW. Dla dorosłych przygotowano zajęcia z wykonywania własnoręcznych naturalnych kosmetyków, środków czystości, czy samodzielnego barwienia przerabiania ubrań.