Na początek...

Jest nas w Poznaniu 143 tysiące - osób urodzonych przed rokiem 1965. Jesteśmy seniorami. To nie choroba, to tylko etap życia. Każdy z nas ma swój niepowtarzalny życiorys. Swój bagaż, ale i niepowtarzalny potencjał, umiejętności, zdolności, talentów. Nie wszyscy to sobie jednak uświadamiamy. Można byłoby stwierdzić, że trudno przy takiej ilości i różnorodności znaleźć wspólne cele - czy aby na pewno? Może jednak spróbujmy!

Zdjęcie przedstawia członków nowej Miejskiej Rady Seniorów. - grafika artykułu
Miejska Rada Seniorów V kadencji

Potrzeby więzi, miłości, bezpieczeństwa, przynależności przypisane są do każdego człowieka bez względu na to kiedy się urodził. Wspomagajmy się zatem. Każdy ile może dać z siebie dla innych. Faktem jest, że my seniorzy trochę zwolniliśmy - jednak świat jest dla wszystkich i wszyscy z niego korzystamy. Jedni przyswajają i akceptują zmiany prędzej, inni niekoniecznie. Mamy nasze obserwacje i spostrzeżenia. Nie lubimy nadmiaru i chaosu. Chcemy, spacerować po naszym mieście z ufnością, że jest bezpieczne, przyjazne, a za chwilę będzie ławka z oparciem i podłokietnikiem, gdzie można chwilę odpocząć.

Nic nie powinno nas ograniczać w naszych pragnieniach, percepcji, orientacji przestrzennej i dostępności - powinniśmy móc dotrzeć wszędzie tam, dokąd dotrzeć chcemy. Wybierając się na spacer nie powinniśmy na przykład analizować, ile i gdzie są schody, które nas ograniczają. Jesteśmy wolni (w obu rozumieniach tego słowa). Chcemy o tym mówić, sygnalizować, prosić i pomagać.

Stąd powstała w 2007 roku inicjatywa (ówczesnej radnej Pani Marii Nowickiej) utworzenia Miejskiej Rady Seniorów. Byliśmy pierwsi w Polsce.

Potem powstawały Rady Seniorów w wielu dziesiątkach i setkach miast i gmin - aktualnie jest ich ponad 400 w kraju. Formuła ta doczekała się uporządkowania Ustawą o samorządzie gminnym, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku, a którą znowelizowano i uaktualniono Ustawą o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa z 9 marca 2023 roku, weszła ona w życie 11.04.2023 roku.

W Poznaniu to już V kadencja. Formalnie rozpoczęta 16 maja, a jej pierwsze posiedzenie miało miejsce 13 czerwca br. Mimo sezonu wakacyjnego Rada spotkała się na swoich sesyjnych posiedzeniach już czterokrotnie, uchwalając m.in.  5 uchwał. Zebrała olbrzymią ilość inicjatyw. Tych wielkich, małych, osiedlowych i bardzo indywidualnych. Zbieramy je permanentnie.

W każdy poniedziałek od 12.00 do 13.00 pełnimy dyżur telefoniczny pod nr.: 61 878 51 89. Można dzwonić do nas z pomysłami, radościami i smutkami. Można też przyjść do nas w czasie dyżuru osobiście do biura przy ul. 3 Maja 46 pokój 224 (II piętro - jest winda).

Jedno z naszych najbliższych posiedzeń poświęcimy zagadnieniu - jak skutecznie i przejrzyście komunikować się z poznańskimi seniorami - na tym polu jest wiele do zrobienia.

W Miejskiej Radzie jest nas piętnaścioro. Każdy z jednym, tak samo ważnym głosem. Zatem każda nasza uchwała, czy postanowienie jest wynikiem demokratycznej procedury. Sesje odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Najczęściej w salce konferencyjnej Wydziału Zdrowia. Są otwarte dla mieszkańców Poznania, którzy mogą się im przysłuchiwać. Zdarzają się też sesje specjalne.

Rada, aby lepiej i uważniej monitorować i rozwiązywać problemy poznańskich seniorów podzieliła się nieformalnie na zespoły m.in. ds. zdrowia, polityki społecznej, architektury, kultury, bezpieczeństwa, sportu i innych dziedzin. Chcemy zaprosić do pracy w tych zespołach z głosem doradczym, członków Rady poprzedniej kadencji. Pomoże to kontynuować rozpoczęte już zadania.

Musimy jako nowicjusze przeanalizować i uaktualnić akty normatywne (statut, regulamin i in.) i dostosować je do znowelizowanej w 2023 roku Ustawy.

Do tej pory wzięliśmy udział w wielu przedsięwzięciach i spotkaniach. Wszystko po to, aby wsłuchać się w "srebrny Poznań", w problemy, potrzeby i inicjatywy seniorów i dla seniorów. Jako ludzie urodzeni przed 60 laty i więcej mamy gigantyczny potencjał wolicjonalny, zawodowy i moralny. Mamy doświadczenie i czas, aby się dzielić nim z innymi. Wielu z nas potrzebuje wsparcia w jakiejś dziedzinie, ale w innej może go udzielać innym.

Możemy podzielić się tym, czego nauczyliśmy w czasie naszej młodości, a więc umiejętnością tworzenia więzi, kulturą osobistą, szacunkiem dla innych i przyzwoitością. Razem z osobami urodzonymi później naprawdę możemy uczynić Poznań jeszcze lepszym do życia miastem.

Jesteśmy zapraszani na różne wydarzenia i spotkania. Jest ich mnóstwo, stąd też dzielimy się tym miłym obowiązkiem między sobą. Byliśmy już w "Radiu Poznań" i Radiu "Emaus".  W radiu "Afera" opowiadaliśmy, wraz z pomysłodawczynią, poznańską seniorką  o inicjatywie ustanowienia dnia wnuczki i wnuczka. Udzieliliśmy wywiadu do gazety "Senioralny Poznań", oraz ogólnopolskiego czasopisma "Senior". Będziemy poszukiwać najlepszych kanałów komunikacyjnych, tak aby jak najbardziej skutecznie i transparentnie kontaktować się między sobą i wszystkimi poznańskimi "silversami".
Spotkaliśmy się też m.in. z Panią dyrektor szpitala im. Jonschera, która jest zatroskana losem małych i bardzo małych pacjentów, przebywających długotrwale na oddziale. Poszukuje ona sposobów  zapewnienia oparcia emocjonalnego, dzieciom zmagającym się z chorobą, rzadko odwiedzanym lub porzuconym przez rodziców. Podjęliśmy już w tej sprawie działania - rozwiązaniem może być odpowiedzialny, sprawdzony i doświadczony wolontariat. Komunikujemy ze sobą fundacje, stowarzyszenia i organizacje specjalizujące się w różnych formach niesienia pomocy.

Przyjmujemy sygnały o niedogodnościach architektonicznych. Zgłaszamy je odpowiednim adresatom. Podejmujemy działania, aby je rozwiązać.  Opiniujemy projekty małej architektury w parkach, na skwerach, tzw. ciągach komunikacyjnych, aby były przyjazne osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

Wysłuchaliśmy z uwagą informacji o ofercie Poznańskiego Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej  "CREO". Będziemy z niej ochoczo korzystać.

Spotkaliśmy się też z przedstawicielami MOPRu, którzy przedstawili nam bardzo obiecujący projekt "Po sąsiedzku". Chodzi w nim o uporządkowaną i bezpieczną formę pomocy sąsiedzkiej.

Zaproszeni też byliśmy i skorzystaliśmy z radością zaproszenia fundacji Varia Posnania - Filmowej Akademii Zrozumienia - na piękny i mądry film do kina "Muza" pt. "Dotyk serca" - film godny polecenia. Po filmie odbył się panel poświęcony problemom ludzi trzeciego wieku.

Braliśmy udział w poznańskich dożynkach i Targu Dobra. Uczestniczyliśmy w koncercie zorganizowanym przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Spotkaliśmy się w sprawie uruchomienia transportu zbiorowego dla osób na wózkach, aby więcej osób z dysfunkcją ruchową z klubów seniora, domów dziennego pobytu i domów pomocy społecznej mogło uczestniczyć w wycieczkach po mieście i nie tylko.

W ramach dni Senioralni Poznań 16 października w godzinach od 11.00 do 15.00 w pok. 224 Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych uruchamiamy "otwarte drzwi" dla tych seniorów, którzy mają jakąś inicjatywę, bądź borykają się z problemami. Pewnie nie rozwiążemy tych problemów od razu, ale spróbujemy wesprzeć, wskazać najlepszego adresata do ich rozwiązania. Wstawimy się w ważnych dla seniorów sprawach jako Miejska Rada Seniorów - może ktoś nam skutecznie pomoże?

Naszym naturalnym przyjacielem i sojusznikiem w działaniach jest Centrum Inicjatyw Senioralnych - miejska instytucja bardzo aktywnie wspomagająca seniorów.

Współpracujemy i wedle  potrzeb będziemy współpracować ze wszystkimi Wydziałami i instytucjami miasta, z Policją, Strażą Miejską... po prostu z każdym, kto może nam "silversom" skutecznie pomóc. Członkowie - radni MRS uczestniczą w wielu komisjach, kapitułach i zespołach do spraw mieszkalnictwa, zdrowia, rodziny, kultury, i bezpieczeństwa, w forach i konferencjach lokalnych i ogólnopolskich.

Nie do przecenienia jest dla nas współpraca z Radą Miasta i Panem Prezydentem, którego w kontaktach z nami reprezentuje Jego pierwszy zastępca Pan Jędrzej Solarski. Lepiej nam, Miejskiej Radzie Seniorów nie mogło się trafić. Z Panem Prezydentem J. Solarskim spotykamy się cyklicznie raz w miesiącu i przedstawiamy na bieżąco sprawy seniorów naszego miasta.

Naszą działalność, my radni Miejskiej Rady Seniorów wykonujemy nieodpłatnie. Naszą zapłatą jest satysfakcja ze skutecznie rozwiązywanych problemów i spotkania z szeroko rozumianymi "rówieśnikami". Nie dalibyśmy rady gdyby, może mniej widoczna, ale oczywista i wielka pomoc Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. To te konieczne, ale nie najbardziej lubiane przez nas sprawy proceduralne, prawne i techniczne. Wielkie dzięki.

Bardzo dziękujemy także radnym poprzedniej kadencji MRS za wyjście z inicjatywą wspólnej sesji. Spotkanie było bardzo owocne. Będziemy kontynuować Wasze/nasze racjonalne działania.

Ze swojej strony będziemy poszukiwali jak najlepszych i najskuteczniejszych dróg porozumiewania się z mieszkańcami Poznania. Będziemy szukać sposobu na najskuteczniejsze dotarcie do każdego poznaniaka aktywnego i nieaktywnego, do mieszkańców  domów pomocy społecznej, do leżących w szpitalach i "zamkniętych" w swoich mieszkaniach, do wszystkich.

Bardzo leży nam na sercu los kilku tysięcy naszych koleżanek i kolegów, którzy nie mogą aktywnie działać z powodu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Chcielibyśmy do nich dotrzeć, sąsiedzko, towarzysko, jakkolwiek, aby nie czuli się osamotnieni. To nie musi i nie powinno być medialne, to  powinno BYĆ.

Miejska Rada Seniorów niczego nie załatwia! Czerpiąc z wiedzy i rozmów ze starszymi poznaniakami, ich pomysłów, potencjału, inicjatyw i inspiracji, opiniuje, inicjuje, wspomaga - tak, aby życie poznaniaków urodzonych przed 1965 rokiem było bardziej zdrowe, bardziej pogodne, przyjazne i ludzkie.

Jako Rada Seniorów aktywnie włączamy się we wszystkie kierunki polityki senioralnej Miasta, a więc analizujemy i śledzimy problemy seniorów związane z bezpieczeństwem, przestrzenią publiczną i budynkami, transportem, mieszkalnictwem, partycypacją społeczną, szacunkiem i inkluzją społeczną, partycypacją obywatelską i zatrudnieniem, komunikacją i informacją, usługami społecznymi i zdrowotnymi.

To tyle pierwszych informacji o naszej młodej, bo zaledwie trzymiesięcznej działalności (w tym wakacje).  To nie wszystkie nasze aktywności, ale niekoniecznie lubi się tych, co się chwalą, choć nasze "chwalenie", to ociupinkę lepszy Poznań dla seniorów.
Zapraszamy do naszego stoiska na Targach VIVA SENIOR w dniach 11 i 12 października br.

Przed radnymi MRS V kadencji jeszcze 4 lata i 9 miesięcy. Po nas w  2029 roku przyjdą seniorzy urodzeni przed 1970 rokiem i podejmą kontynuację tego czego nie zdążyliśmy zrobić. Będą się zmagać z problemami roku 2029 i następnych. Sztafeta trwa. Biegnijmy w miarę naszych możliwości, zdolności i umiejętności, a przede wszystkim bądźmy dobrzy dla siebie, bo my już wiemy, jak wielką jest to wartością.

Włodzimierz Kałek
Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów V kadencji

Fot. UMP