Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+ - ruszyły konsultacje
Dotychczasowa strategia wymaga zaktualizowania, ponieważ w 2023 roku zmieniły się przepisy. W efekcie jej zapisy zostały powiązane z dokumentami planowania przestrzennego.
Aktualizacja określi, jaka w przyszłości powinna być stolica Wielkopolski. Do udziału w jej tworzeniu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania.
- Funkcjonowanie miast to skomplikowany proces - podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Maista i Współpracy Międzynarodowej UMP. - "Tętniące życiem, różnorodne, skondensowane miasta zawierają w sobie ziarna własnej odnowy", jak pisała Jane Jacobs. Dlatego tak ważne jest zdanie osób, które na co dzień mieszkają, uczą się, wychowują dzieci właśnie w danym mieście. Dlatego tak ważna jest Państwa opinia. Strategia to sztuka wyboru, aby go dokonać w sposób optymalny, uzyskując gwarancję na przyszły rozwój, powinniśmy być razem w tym ciekawym i bardzo trudnym procesie.
W pierwszym etapie konsultacji społecznych, który potrwa do 15 stycznia, każdy może przesyłać swoje sugestie, propozycje i uwagi dotyczące aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ na adres: strategia@um.poznan.pl. Dodatkowe informacje na temat procesu znajdują się na stronie: poznan.pl/strategia.
W listopadzie rozpoczynają się również czwartkowe "Dyżury strategiczne" - czyli indywidualne, telefoniczne konsultacje mieszkańców z urzędnikami. Można na nich przekazać sugestie, propozycje zadań, kierunków i priorytetów, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pracach nad strategią miasta, czy też o formie i zawartości przyszłego dokumentu lub propozycje najlepszych sposobów na włączenie Poznaniaków. Pierwszy z nich odbędzie się już dziś, 7 listopada, a kolejne - 14, 21 i 28 listopada, w godzinach od 9.00 do 17.00. Rozmowy można umawiać za pośrednictwem miejskiej infolinii - Biura Poznań Kontakt dzwoniąc na numer telefonu 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 - 20:00.
Drugi etap konsultacji rozpocznie się w kwietniu 2025 roku. Będzie on poświęcony zebraniu opinii na temat opracowanego projektu dokumentu.
Dlaczego Poznań potrzebuje aktualizacji strategii?
Strategia rozwoju miasta wskazuje kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania miastem i pozyskiwania pieniędzy na inwestycje.
W strategii znajdą się również cele rozwoju i ich oczekiwane rezultaty społeczne, gospodarcze i przestrzenne, a także wskaźniki, które pozwolą zmierzyć, czy założenia te zostały osiągnięte.
Dokument zawierać będzie też model struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz rekomendacje dotyczące polityki przestrzennej. Będzie on określał np. lokalne i dzielnicowe centra Poznania, wskazywał główne korytarze przyrodnicze, a także najważniejsze sieci transportowe, w tym piesze i rowerowe.
Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl