Sportsmenka z poznańskiego DPS-u
Gościniami podcastu "#Grajmy Razem", przedstawiającego ideę oraz twarze stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, były Halina Andrzejak oraz siostra Cecylia Belchnerowska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Rocha w Poznaniu. To właśnie do tej placówki w wieku dwóch lat trafiła Hala. Była dzieckiem leżącym.
- Hali historia jest trudna. Jej dzieciństwo toczyło się w cieniu choroby matki. Ona z kolei z punktu widzenia medycznego nie rokowała. Zawsze staram się tłumaczyć takie rodziny, bo one często żyją w lęku. W lęku przed nieznanym - opowiedziała siostra Cecylia.
Dziewczynka dzięki pomocy sióstr, rehabilitacji i swojej sile zaczęła robić postępy. Wkrótce stawiała swoje pierwsze kroki w życiu, a następnie - w sporcie.
Hala przez wiele lat trenowała kilka dyscyplin na raz, a do tego pracowała zawodowo. Ciężka praca i pomoc życzliwych ludzi doprowadziły ją do sukcesów sportowych. Mogła opowiedzieć o nich swoim braciom, z którymi po latach nawiązała kontakt.
- Kajakarstwo, pływanie, narty, tenis stołowy, hokej, piłka nożna. Hala była raczej gościem w domu - stwierdziła siostra Cecylia, zaznaczając, że jedną z jej najważniejszych ról jest sprawienie, by jej podopieczni stali się jak najbardziej samodzielni. - My to robimy z miłości i myślę, że Hali również dużo dało takie puszczenie jej na głęboką wodę - dodała.
Dzisiaj Hala ma 51 lat. Jest jedną z liderek i ambasadorek Olimpiad Specjalnych Polska, z którymi razem walczy o budowanie świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Cały czas pracujemy nad tym, by nikt nie czuł się wykluczony, by zwiększała się świadomość i wrażliwość społeczna - podkreśliła.
Hala niedawno rozpoczęła nowy rozdział w swoim życiu, czyli samodzielne mieszkanie. Razem z koleżankami dbają o swoje cztery ściany i z każdym dniem stają się jeszcze bardziej samowystarczalne. Nadal też ciężko trenuje, bo wśród jej marzeń jest udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.
W 2021 roku Halina została odznaczona Złotym Krzyżem Kawalerskim przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę za osiągnięcia i działalność na rzecz sportu.
Olimpiady Specjalne
Special Olympics to największa na świecie organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, która zrzesza ponad 200 programów narodowych i 5,5 miliona zawodników.
W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność jeszcze na początku lat 80. Dziś Olimpiady Specjalne Polska to 17,5 tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Rywalizują oni w 27 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych.
Najważniejszymi celami Olimpiad Specjalnych Polska są edukacja, przełamywanie stereotypów oraz pomoc społeczeństwu w zrozumieniu i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
HO