W przeciwieństwie do poprzedniego albumu duetu, zatytułowanego po prostu Smolik / Kev Fox (2015) i zawierającego takie przeboje jak Run czy Mind The Bright Lights, Belly Of The Whale to raczej koncepcyjna płyta. Przenosi słuchaczy w klimaty lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, odwołując się do nostalgii tamtych czasów, a także do stylów, jakie dominowały wówczas na rynku popu i rocka. Już pierwsze promujące ją single - Promises i Smoke And Mirrors - świetnie oddają ten sentymentalny nastrój, łącząc charakterystyczne brzmienia syntezatorów z nowoczesną produkcją, co stanowi wyraźne połączenie przeszłości z teraźniejszością.
Kev Fox, ze swoim głębokim i emocjonalnym wokalem, znów wprowadza tak ważne w twórczości duetu elementy introspekcji i refleksji. Jego teksty, pełne osobistych przemyśleń i metafor, nadają albumowi głębi i autentyczności, a jednocześnie sprawiają, że płyta nie wydaje się kopią poprzednich dokonań. Jej tytuł - nawiązujący do biblijnej historii Jonasza - symbolizuje stan zawieszenia i konieczność konfrontacji z własnymi demonami. Andrzej Smolik, znany z zamiłowania do ciepłych, analogowych dźwięków, tradycyjnie wykorzystał klasyczne instrumenty klawiszowe i syntezatory, w tym legendarne modele Moog czy Roland. Dzięki temu stworzył bogate aranżacje, pełne nieoczywistych, choć bardzo chwytliwych harmonii. Artyści sami określają materiał jako "hołd dla popkultury i idoli czasów swojego dzieciństwa".
Warto zauważyć, że minione lato było dla Smolika i Foxa wyjątkowo intensywne i udane. Występy na dużych polskich festiwalach, takich jak Męskie Granie, Olsztyn Green Festival, CJG24, Yass! Festival czy The Tall Ships Races, potwierdziły ich pozycję jako jednego z najciekawszych duetów na polskiej scenie alternatywnego rocka z domieszką popu. Szczególnie znaczący był udział Smolika w projekcie na piętnastolecie Męskiego Grania. Jako dyrektor artystyczny przedsięwzięcia z dużym powodzeniem poprowadził wykonania wszystkich dotychczasowych singli festiwalu, nawiązując do sukcesu orkiestry z 2019 roku, której również przewodniczył.
Jednak po energetycznych występach na dużych scenach w plenerze nadszedł czas na powrót do klubów. Intymna atmosfera takich miejsc pozwala na głębszą interakcję z publicznością, a przede wszystkim lepiej odpowiada subtelnemu i głębokiemu brzmieniu duetu. Co ważne, jesienne i zimowe koncerty to nie tylko prezentacja piosenek z Belly Of The Whale, ale także okazja do usłyszenia nowych aranżacji starszych numerów przygotowanych specjalnie na tę trasę. W najbliższy piątek dwóch kapeluszników z pewnością zapewni nam co najmniej magiczny wieczór.
Sebastian Gabryel
- Smolik / Kev Fox
- 29.11, g. 19
- Blue Note
- bilety: 149 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024
Zobacz również
![fot. Grzegorz Dembiński Mężczyzna w średnim wieku z broda i wąsem siedzi wśród obiektó w Muzeum Sztuki Użytkowek. Za nim róznej wielkości lustra w bogatozdobionych ramach. Przed nim ceramiczna/fajansowa rzeźba. małe posraci na plac/w sali otoczonym płotem. rzeżba](/mim/wortals/pictures/mezczyzna-w-srednim-wieku-z-broda-i-wasem-siedzi-wsrod-obiekto-w,pic1,1200,0,434625,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Piękno użytkowe
![fot. materiały dystrybutora Kadr z filmu. Krzycząca, przestraszona młoda kobieta, którą ktoś dusi. Ma otwarte usta.](/mim/wortals/pictures/kadr-z-filmu-krzyczaca-przestraszona-mloda-kobieta-ktora-ktos-du,pic1,1200,0,434611,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Cień
![rys. Marta Buczkowska Rysunkowy, utrzymany w pastelowych barwach baner przedstawiający siedzącego na ławce i czytającego książkę ptaka. Ptak ma ciało małego chłopca, ubrany jest w kardigan i krótkie spodenki.](/mim/wortals/pictures/rysunkowy-utrzymany-w-pastelowych-barwach-baner-przedstawiajacy-,pic1,1200,0,434523,show2.jpg?_sst=1739447336765)
JA TU TYLKO CZYTAM. Międzyplanetarny żal
![fot. materiały promocyjne Okładka książki "Powrót fatum". Geomatryczna grafika. Front budynku z oknem i schody.](/mim/wortals/pictures/okladka-ksiazki-powrot-fatum-geomatryczna-grafika-front-budynku-,pic1,1200,0,434020,show2.jpg?_sst=1739447336765)