Strażnicy kontrolują piece
Od początku 2024 roku zakazane jest używanie kotłów bezklasowych. Dlatego też strażnicy miejscy od stycznia prowadzili wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy. Strażnicy na bieżąco informowali poznaniaków o konieczności wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Ewentualne nieprawidłowości kończyły się rozmową i pouczeniem. Obecnie prowadzone kontrole już mogą skończyć się mandatem karnym.
Podczas kontroli strażnicy nie tylko sprawdzają źródło ciepła, ale również to, jak prowadzona jest gospodarka odpadami komunalnymi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, palenie śmieci i odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi jest zabronione.
Kontrola, podczas której zostanie potwierdzone spalanie śmieci, może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł.
Natomiast jeśli osoba ukarana nie przyjmie mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu, który może zdecydować o nałożeniu kary grzywny do 5000 zł. Warto dodać, że za to samo wykroczenie można zostać ukaranym wielokrotnie, w przypadku kolejnych kontroli, które wykażą nieprawidłowości.
Kontrole straży miejskiej
Do końca 2025 roku musi nastąpić wymiana lub likwidacja starych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, a do końca 2027 roku należy wymienić kotły 3 i 4 klasy.
Za niewpuszczenie strażnika miejskiego, który chce przeprowadzić kontrolę, grozi odpowiedzialność karna.
Strażnik miejski ma prawo do:
- wchodzenia na teren nieruchomości lub obiektu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę, a na pozostały teren w godzinach od 6:00 do 22:00, razem z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem;
- przeprowadzania kontroli, w tym wykonywania niezbędnych badań (np. pobierania próbek popiołu);
- żądania udzielenia informacji, zarówno ustnych, jak i pisemnych, oraz wzywania i przesłuchiwania osób, jeśli jest to konieczne do ustalenia faktów;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych związanych z kontrolowaną działalnością.
Funkcjonariusze, którzy przeprowadzają kontrole spalania, powinni być umundurowani, mieć przy sobie legitymację służbową oraz pisemne upoważnienie prezydenta Poznania. Na życzenie właściciela mieszkania lub innych osób obecnych w obiekcie, strażnik musi okazać te dokumenty.
W tym roku poznańscy strażnicy przeprowadzili 860 kontroli z zakresu ochrony środowiska oraz 769 z przestrzegania uchwały antysmogowej. W ich trakcie wystawiono łącznie 154 mandatów.
HO