Dzień Jeża w Palmiarni Poznańskiej
Dzień Jeża w Palmiarni Poznańskiej będzie świętowany już po raz 7. W programie znalazł się szereg atrakcji, w tym wykłady ekspertów i warsztaty edukacyjno-twórcze dla najmłodszych. Będzie też można odwiedzić wystawy i stoiska poświęcone tym kolczastym zwierzętom.
W tym roku wydarzenie zbiegnie się z 15. urodzinami Stowarzyszenia Ochrony Jeży "Nasze Jeże", współorganizatora akcji.
Atrakcje czekać będą w pawilonie nr 3. Aby wziąć w nich udział, wystarczy kupić bilet wstępu do Palmiarni Poznańskiej. W sobotę i niedzielę obiekt jest czynny w godz. 9-17 (kasy otwarte są do godz. 16). W obydwa dni edukacyjne prelekcje rozpoczną się o godz. 11. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na Facebooku.
Jeże - warto wiedzieć!
Osoby, którym leży na sercu dobro jeży, powinny wiedzieć, że nie każde znalezione zwierzę potrzebuje pomocy. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę, czy napotkane stworzenie jest ranne. Jeśli tak, konieczny jest szybki transport do ośrodka leczenia.
Na terenie Poznania ranne i chore zwierzęta można przekazać do tzw. Dzikiego SOR-u, gdzie otrzymują one niezbędną pomoc medyczną. Punkt działa 7 dni w tygodniu, w godzinach 10 - 18 przy ul. Św. Trójcy 22 (tel. 603 673 647 lub 662 957 681). Wcześniejsze telefoniczne poinformowanie pracowników ośrodka o planowanym przyjeździe pozwoli przygotować się na przyjęcie zwierzęcia.
O tym, jak takie miejsce jest potrzebne, świadczą liczby. Od lutego do końca września w Dzikim SOR-ze przyjęto aż 306 jeży - 197 wschodnich i 109 zachodnich (zwanych także europejskimi). Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo je rozróżnić. Jeż wschodni ma biały brzuch i trochę mniej kolców (choć te są nieco grubsze). Brzuszek jeży zachodnich pokryty jest ciemnymi plamkami.
Jeśli zwierzę nie wykazuje objawów chorobowych - zwija się w kulkę, próbuje oddalić się od człowieka - należy pozostawić je w spokoju. Późną jesienią jeże powinny już spać. Jeśli spotkamy takiego osobnika w dzień, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia u niego stanu chorobowego, który nie pozwala mu przezimować. Wtedy należy zabrać go do ośrodka rehabilitacji. Zwierzę najlepiej transportować w zamkniętym kartonie (nieco większym niż sam jeż). Nie należy go karmić i poić.
Osoby, które w okresie późnojesiennym, np. podczas prac ogrodowych, znajdą śpiącego jeża, nie powinny go budzić.
Miastu Poznań także leży na sercu dobro naszych kolczastych przyjaciół. W przestrzeniach parkowych pozostawione są powierzchnie, z których liście nie są zgarnianie. Takie enklawy stanowią idealne miejsce do zimowania jeży oraz innych małych, dzikich zwierząt.
AJ