Święto Państwa Izrael i festyn "Święto ulicy Żydowskiej"

W piątek, 10 maja br., odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku dawnej synagogi w Poznaniu, a w niedzielę, 12 maja br., już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, w którym odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. W tym samym dniu odbędzie się też festyn "Święto ulicy Żydowskiej".

konf.pras. - grafika artykułu
Konferencja prasowa

W ramach obchodów 65. rocznicy Powstania Państwa Izrael, już w piątek, 10 maja br., odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku dawnej synagogi przy skwerze Rabina Akiwy Egera w Poznaniu, w rejonie ulic Wronieckiej, Stawnej i Małe Garbary. W uroczystości, która rozpocznie się o godzinie 13.00, udział wezmą Prezydent Miasta Poznania oraz przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP,  Oddział w Poznaniu.

W niedzielę, 12 maja br., obchody Święta Państwa Izrael rozpoczną się o godzinie 11.00 wręczeniem przez Ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przedstawicielom trzech wielkopolskich rodzin, które ratowały Żydów w okresie Holocaustu. Uroczystość odbędzie się w dawnym gabinecie namiestnika Kraju Warty Artura Greisera w CK Zamek.

Następnie, około godziny 13.00, rozpocznie się piknik w Ogrodzie Botanicznym UAM, podczas którego odbędzie się m.in. pokaz roślin biblijnych.

Zwieńczeniem poznańskich obchodów 65. rocznicy powstania państwa Izrael będzie festyn "Święto ulicy Żydowskiej". W programie artystycznym (od godziny 16.00) m.in. koncerty zespołów klezmerskich, ale nie tylko.

Właściciele lokali gastronomicznych przy tej ulicy ustawią wspólny stół, przy którym będzie można zjeść bajgle - smakołyki kuchni żydowskiej.

W restauracjach i kawiarniach odbędzie się szereg wykładów (m.in. dra Rafała Witkowskiego, autora przewodnika "Żydzi w Poznaniu") i projekcji filmowych. Będą także wycieczki po ulicy Żydowskiej, a dla dzieci nauka języka hebrajskiego.

Cała ulica zostanie zamknięta dla ruchu. W witrynach sklepów i lokali gastronomicznych prezentowana będzie wystawa zdjęć przedwojennego Poznania - zwłaszcza ludzi i miejsc związanych z dzielnicą żydowską.

Załączniki