Pierwszy w Polsce "sąd obywatelski" zakończony!

We wtorek, 13 grudnia 2011 r., w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie konsultacyjne oparte na technice "sądu obywatelskiego". To pierwsza tego typu, nowatorska technika konsultacyjna, którą zastosowano w Polsce. Zakłada ona wydanie "werdyktu" o charakterze rekomendacji przez bezstronnych "ławników" w sprawie dzielącej społeczność lokalną po wysłuchaniu stron.

Przedmiotem rozstrzygnięć poznańskiego "sądu" był fragment ulicy Umultowskiej, która biegnie wzdłuż osiedla "Różany Potok" i jednocześnie sąsiaduje z cennym przyrodniczo obszarem pn. "Stawy Umultowskie", który jest miejscem wypoczynku i rekreacji wielu poznaniaków.

Dyskutowane były dwa sporne warianty charakteru ulicy:

  • I - zachowujący jej przejezdność
  • II - zamykający ją na dyskutowanym odcinku, z przeznaczeniem na deptak pieszo-rowerowy.

W trakcie debaty swoje stanowiska przedstawiły strony mieszkańców, Rady Osiedla Umultowo, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwa Miłośników Przyrody Salamandra. Po prezentacjach padały pytania ze strony ławników. Dotyczyły one m.in. kwestii stanu bezpieczeństwa na obecnej ul. Umultowskiej, możliwości wprowadzenia na niej spowalniaczy czy ruchu autokarowego obsługującego Campus Uniwersytecki.

W efekcie dyskusji ławnicy stosunkiem głosów 10 do 5 opowiedzieli się za wariantem traktującym odcinek ul. Umultowskiej jako ciąg pieszo-rowerowy (II).

Bardzo dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie w przedstawienie argumentów, dziękuję ławnikom za wyważony wybór - powiedział podsumowując "sąd obywatelski" prezydent Ryszard Grobelny - Jestem zadowolony z nowej formy konsultacji. Pokazuje ona, że o ważnych lokalnie problemach można dyskutować w sposób racjonalny, pozbawiony negatywnych emocji - podsumował prezydent.

Werdykt "sądu obywatelskiego" stanowi rekomendację dla Prezydenta Miasta Poznania, radnych oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w sprawie wyboru optymalnego rozwiązania.

Organizatorem konsultacji jest Biuro Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta Poznania oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna we współpracy z O.K.E.J. Pracownią.