Neony w Muzeum Narodowym

Kryzys gospodarczy końca lat 70. i wydarzenia początku lat 80. zakończyły erę neonów! Ale teraz moda na lampy wyładowcze powraca. Dowodem na to jest wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów", którą na wiosnę organizuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Zdjęcia archiwalne - grafika artykułu
Zdjęcia archiwalne

Na wystawie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów, przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił  w latach 80. XX wieku. Poza fotografiami, pokazane zostaną także projekty. Ekspozycję wzbogaci prezentacja poznańskich neonów, które wyremontowane, znów będą świecić. Muzeum szacuje, że będzie ich około 20. Wśród nich znajdzie się m.in. neon "Kolejka dziecięca" mieszczący się na co dzień na końcowej stacji kolejki Maltanka, a także neon "Bar Tempo" z ul. św. Marcina 23.

"Dekada lat 60. to neonowe złote lata. Neony z tego okresu wyróżniały się niebywałą wprost linią świetlistej rurki, płynną i lekką. Podobnie liternictwo, pełne zawijasów, ale jednocześnie prostych linii, przemyślane i konsekwentne. Współgrające z neonową dekoracją. Mistrzem połączenia tych dwóch elementów był Zbigniew Kaja, twórca wielu poznańskich neonów. Niestety projektanci większości świetlnych dekoracji pozostają nieznani" - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja opatrzona 250 ilustracjami. Na jej końcu zamieszczony zostanie "wykaz poznańskich neonów" z ich lokalizacją, autorem i datą powstania.

Wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów" odbędzie się w Muzeum Narodowym i będzie trwać od 27 marca do 7 czerwca 2015 roku.

KJ/PMX