Forum Rozwoju Miast

Miasto wobec osamotnienia i samotności - to temat tegorocznego Forum Rozwoju Miast, międzynarodowej konferencji, która właśnie odbywa się w Poznaniu. Wydarzenie towarzyszy Local Trends - Europejskiemu Forum Samorządowemu.

Na zdjęciu zastępca prezydenta Poznania na scenie podczas Forum Rozwoju Miast - grafika artykułu
Forum Rozwoju Miast towarzyszy Local Trends

Dzisiejsze metropolie dają swoim mieszkańcom obietnicę różnorodności, wielości wyborów i anonimowości. Mogą jednak powodować również poczucie osamotnienia. Odpowiedzią na ten problem może być troska, wyrażona w odpowiednio zaplanowanych przestrzeniach miejskich, stwarzających środowisko stymulujące do rozwoju i budowania relacji. To powinno być priorytetem współczesnego miasta - i taki jest właśnie punkt wyjścia tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji Forum Rozwoju Miast, jaka ma miejsce w Poznaniu. 

- Gdy ktoś mówi o samotności w dużym mieście, nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem - mówiła Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. - Obserwujemy jednak ten trend nie tylko w miastach europejskich, ale i na całym świecie, zwłaszcza w metropoliach, w których liczba mieszkańców jest bardzo wysoka. Nasz dzisiejszy program pokazuje, w jaki sposób inne miasta w Europie próbują przeciwdziałać tym negatywnym trendom i zbliżyć ludzi do siebie.

Drugi dzień Forum otworzył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Wydawałoby się, że w takim skupisku ludzi, jakim jest duże miasto, nikt nie powinien być samotny - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Jednak badania, które przeprowadzono w  Polsce w 2022 roku, pokazują, że ponad połowa mieszkańców naszego kraju czuje się osamotnionych. Co w takim razie możemy zrobić, by to zmienić? Samorząd lokalny z definicji jest wspólnotą mieszkańców, powinien łączyć ludzi. Dlatego w tym roku, podczas ósmego Forum Rozwoju Miast, te ważne kwestie będą przedmiotem dyskusji specjalistów i ekspertów z całej Europy. 

Wśród gości specjalnych jest m.in. prof. Elke Krasny z Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W swoich badaniach naukowych skupia się na wymiarach opieki, a także sprawiedliwości społecznej i ekologicznej w architekturze, urbanistyce i sztuce współczesnej. 

- Jako istoty ludzkie jesteśmy ściśle związani z przestrzenią, żyjemy w niej, nie możemy bez niej istnieć - mówiła prof. Elke Krasny w Poznaniu. - Sposób, w jaki o nią dbamy, jest więc bardzo ważny - bo troska o dobrą przestrzeń jest równocześnie troską o nas samych.

Pośród prelegentów są także m.in. Basile Michel, profesor geografii na Uniwersytecie Cergy w Paryżu, który bada powiązania między kulturą, sztuką, a tkanką miejską; Catherine Scuffil, wykładowczyni Studiów Lokalnych w Dublinie, rezydentka tamtejszej Rady Miasta; Liz Gillis, historyczka z Liberties w Dublinie oraz John Peter Nilsson, strateg komunikacji muzealnej w Moderna Museet w Sztokholmie.

Międzynarodowa konferencja Forum Rozwoju Miast odbywa się w Poznaniu raz w roku, już  od 2017 r. Jej gośćmi specjalnymi są znani eksperci i prekursorzy nowych trendów w miastach. Od 2021 r. forum odbywa się w czasie samorządowego spotkania Local Trends.

AW