79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań
- 23 lutego to dla nas ważna data, która symbolizuje koniec ciężkiej hitlerowskiej okupacji, klęskę tyranii. Przypomina nam także o cierpieniach, jakie dotknęły poznanianki i poznaniaków pod niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej. Chcemy pamiętać o tym najbardziej dramatycznym rozdziale w historii Poznania, aby poświęcenie naszych przodków, którzy żyli w naszym mieście w najtrudniejszych czasach wojny - próbować zrozumieć, poddać refleksji - mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny.
Do aktualnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów nawiązał także w swoim przemówieniu zastępca prezydenta.
- Poświęceniem była nie tylko walka z bronią w ręku, ale też pomoc sąsiadowi, podzielenie się jedzeniem, zaopiekowanie się osieroconym dzieckiem. Nasz naród w latach wojny został obarczony wielkim ciężarem. Obecnie, drugi już rok podobne brzemię nosi Ukraina. Należy jednak wierzyć w siłę solidarności, która pomaga przetrwać najcięższy czas i zwyciężać - mówił Mariusz Wiśniewski. - Znamy cenę wolności, jesteśmy świadomi siły solidarności, dlatego w przeddzień drugiej rocznicy napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę chcemy powiedzieć naszym sąsiadom: jesteśmy z Wami - podkreślił zastępca prezydenta.
Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożyli Mariusz Wiśniewski i Halina Owsianna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich.
Dzień wcześniej przedstawiciele Miasta odwiedzili także kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na Miłostowie. Kwiaty złożono również pod kamieniami pamięci ofiar wojny w Ukrainie, znajdujących się na cmentarzach Junikowo i Miłostowo.
Bitwa o Poznań to trwające miesiąc walki o odzyskanie ziem spod niemieckiej okupacji. Zakończyły się rankiem 23 lutego 1945 r., kiedy po 5-dniowym oblężeniu poddało się wojsko broniące Cytadelę. W wyniku natarcia poległo niemal 6 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz 2-3 tysiące z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 700 ofiar.
AJ