VIVA ESPANA - projekt społecznie zaangażowany

Grę miejską o tematyce hiszpańskiej zorganizowali studenci socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Gra była jednym z elementów projektu społecznie zaangażowanego, którego celem było zrobienie czegoś dobrego dla pracowników i wolontariuszy Stowarzyszenia "Potrafię Więcej".

Viva Espana - grafika artykułu
Viva Espana

Gra miejska VIVA ESPANA rozpoczęła się przy pomniku Starego Marycha, gdzie uczestnicy zostali podzieleni na 3 drużyny. Andaluzyjczycy, Katalończycy oraz Baskowie w pakiecie startowym otrzymali kopertę ze wskazówką prowadzącą do miejsca wykonania pierwszego zadania. Nagrodą za wykonanie zadania była następna wskazówka. Każda z grup podążając za instrukcją trafiała do kolejnych miejsc w obrębie Starego Rynku, w którym czekały na nią określone zadania. Jednym z zadań było zrobienie sobie śmiesznego zdjęcia z motywem hiszpańskim. W innym miejscu natomiast z liter tworzących imiona wszystkich graczy każda z grup miała za zadanie ułożyć 10 wyrazów kojarzących się z Hiszpanią. Kolejne miejsce, którym była Księgarnia Powszechna, skrywało zagadkę w jednej z tysiąca książek. Jej znalezienie gwarantowało wskazówkę do kolejnego zadania. Jeszcze inne zadanie pozwoliło uczestnikom wcielić się w Pabla Picassa tworzącego swój autoportret, co wyzwalało wielkie emocje i pokazywało malarskie talenty uczestników.

W trakcie gry miejskiej nie zabrakło także nauki języka hiszpańskiego oraz podstawowych kroków popularnej salsy. Zadania te zdecydowanie cieszyły się największą popularnością wśród uczestników. Wymyślali oni praktyczny sposób na zapamiętanie hiszpańskiego zdania - wskazówki, która gwarantowała dojście do kolejnego zadania. Z wielkim zapałem uczestnicy próbowali swoich sił w tańcu, a w nagrodę za przejście tak błyskawicznego kursu i zapamiętanie podstawowych kroków salsy otrzymali vouchery na bilard sponsorowane przez Zakręconąbilę. Co ciekawe uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością i do każdego zadania podchodzili z entuzjazmem, skrupulatnie realizując wszelkie wytyczne, prowadzące do kolejnej wskazówki lub zadania.

W nagrodę za ukończenie gry uczestnicy dostali symboliczne ręcznie wykonane upominki oraz dyplomy z podpisem samego Conrado Moreno.

Studentom socjologii organizującym projekt społecznie zaangażowany, zależało nam na tym, by zrobić coś dobrego dla innych. Przy okazji mogli skupić się na ważnej rzeczy jaką jest promowanie postaw osób, które z zapałem i dobrym sercem potrafią zaangażować się w działalność na rzecz innych. Dlatego celem projektu było sprawienie radości pracownikom i wolontariuszom Stowarzyszenia, którzy na co dzień są zaangażowani w pomoc dzieciom ze złożoną niepełnosprawnością oraz ich rodzicom. W ten sposób chcieli podziękować im za pracę jaką wkładają w wypełnianie swoich codziennych obowiązków.