Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uroczysta defilada i przejażdżka zabytkowymi tramwajami i autobusami - tak poznaniacy i poznanianki obchodzili święto Konstytucji 3 Maja. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, złożył kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Ratuszu.

5 maja 8000 zawodników stanie na starcie Wings for Life World Run. To wyjątkowy bieg, ponieważ nie ma finiszu - ruchomą linię mety wyznacza samochód prowadzony przez Adama Małysza. Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez "Kapitana Wąsa" kończą rywalizację i autobusami oraz tramwajami wracają na miejsce startu - teren MTP.

Już 267 projektów zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski w ciągu ostatnich lat zyskali m.in. nowe miejsca rekreacji czy tereny zielone, a także brali udział w licznych wydarzeniach kulturalnych. W obecnej edycji PBO na pomysły poznanianek i poznaniaków przeznaczono aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej. Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 6 maja.

Dużo atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas długiego majowego weekendu. Wydarzenia z okazji 10-lecia Bramy Poznania, koncerty podczas Majówki nad Rusałką czy zabawy na świeżym powietrzu - to tylko niektóre propozycje. 

Trudno wyobrazić sobie dziś Poznań, który nie jest częścią Unii Europejskiej. Tramwaj na Naramowice, elektryczne i ekologiczne autobusy, Wartostrada, park Rataje, zmodernizowane i zazielenione centrum miasta - to tylko niektóre inwestycje, jakie powstały dzięki dofinansowaniom z funduszy unijnych. 

Przez cały majowy weekend nie będą pobierane opłaty w Strefie Płatnego Parkowania, Natomiast w części śródmiejskiej tylko w sobotę, 4 maja trzeba będzie zapłacić za pozostawienie tam auta. 

100 sesji, 1972 podjęte uchwały, 2896 głosowań i ponad 1000 posiedzeń komisji - tak w liczbach można podsumować ponad pięcioletnią pracę Rady Miasta Poznania VIII kadencji, która dobiega końca 30 kwietnia. Już 7 maja swoje ślubowania złożą wybrani w kwietniowych wyborach radni oraz prezydent.

W ostatni weekend kwietnia rozpoczął się sezon linii turystycznych. Na poznańskie ulice i torowiska wróciły historyczne autobusy i tramwaje MPK Poznań. Na przejażdżkę nimi będzie można się wybrać we wszystkie długiego, majowego weekendu. 

Stalowa konstrukcja połączyła brzegi Berdychowa i Ostrowa Tumskiego. W ostatnich dniach kwietnia na plac budowy mostów Berdychowskich przetransportowano kolejne, wielkogabarytowe elementy konstrukcji. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszego z pieszo-rowerowych mostów, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.

Tegoroczne poznańskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na placu Wolności w samo południe. Wcześniej pojawi się tam Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zagra koncert. Mieszkańcy będą mogli także zobaczyć uroczystą defiladę i przejechać się zabytkowymi tramwajami i autobusami.

Już w weekend można było zobaczyć na ulicach Poznania autobus w nietypowych barwach. To Solaris Urbino 18 electric, zbudowany w oparciu o nową architekturę układu napędowego i najnowszą technologię bateryjną. Będzie on testowany do 5 maja na liniach 159 i 169. 

Wiosna to okres wzmożonych prac w przydomowych ogrodach. Często wiąże się to z gromadzeniem większych ilości bioodpadów. Wyjaśniamy, w jaki sposób pozbyć się organicznych resztek, które np. nie zmieszczą się w pojemniku.

W piątek, 26 kwietnia międzynarodowa agencja Fitch Ratings potwierdziła rating Poznania na poziomie A- z prognozą stabilną. To najwyższa możliwa ocena, jaką może ona przyznać polskim samorządom - równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Wskazała również, że Miasto zapewnia swoim mieszkańcom usługi o wysokiej jakości. 

Sezon wiosenny wiąże się nie tylko z pojawieniem się zieleni w mieście, ale także z powrotem do podziwiania fauny i flory po zmroku. 26 kwietnia wraca Noc w Palmiarni - cykliczne wydarzenie, tak chętnie odwiedzane przez poznaniaków i poznanianki w każdym wieku.

Tradycyjnie już wraz z ostatnim weekendem kwietnia rozpoczyna się sezon linii turystycznych. Na poznańskie ulice i torowiska powrócą historyczne autobusy i tramwaje MPK Poznań. Na przejażdżkę nimi będzie można się wybrać w soboty, niedziele i święta aż do ostatnich dni września.

Trwają Europejskie Badania Warunków Życia Ludności, w związku z tym, poznaniacy i poznanianki mogą spodziewać się wizyt ankieterów pukających do drzwi. Jak podaje Urząd Statystyczny w Poznaniu, badania trwać będą do 28 lipca tego roku. 

Choć weekend majowy dopiero za tydzień, Poznań gwarantuje rozgrzewkę dla majówkowych emocji jeszcze w kwietniu. Teatr, tory wyścigowe, sceny koncertowe czy atrakcje na zewnątrz - wszystko to i jeszcze więcej czeka na poznaniaków i poznanianki w ten weekend. 

Bartosz Seifert i Paweł Piotrowski to laureaci pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej. Ponadto jury, któremu przewodniczył pisarz i fotoreporter, Filip Springer, przyznało cztery wyróżnienia. Prace można oglądać do 2 czerwca w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru.

Ze względu na kolejny etap budowy konstrukcji mostów Berdychowskich, konieczne są zmiany dla pieszych i rowerzystów. Wprowadzone zostaną w poniedziałek, 29 kwietnia po stronie Starego Miasta. Od tego dnia niedostępny będzie dolny odcinek Wartostrady, ale równolegle przywrócony zostanie ruch na górnym, przy klubie KontenerArt.

Rozliczając podatek dochodowy, każdy może przekazać 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. To wielkie wsparcie dla wielu stowarzyszeń i fundacji, które działają w Poznaniu i wspólnie sprawiają, że Miasto staje się lepsze.

"Na ul. Głogowskiej doszło do groźnego zdarzenia - nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek, w którym zginęła matka z dzieckiem. Trwa akcja służb". Na szczęście to tylko inscenizacja ćwiczeń policji i straży pożarnej, do których dojdzie w piątek, 26 kwietnia. 

Jak skutecznie wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia? Jakie są podstawowe zasady alarmowania, ewakuacji i schronienia? O czym należy pamiętać, udzielając pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczniów, biorących udział w pilotażowym programie "Edukacja z wojskiem". W akcję włączą się również szkoły z Poznania.

W Poznaniu działają setki organizacji pozarządowych. To stowarzyszenia i fundacje, które organizują warsztaty, zajęcia i spotkania dla poznaniaków w każdym wieku. Często korzystają przy tym z dofinansowań unijnych lub rządowych. Aby je jednak dostać, potrzebują tzw. wkładu własnego - i właśnie w tym pomoże im Miasto. Pilotażowy konkurs właśnie ruszył. 

Liczba wyników na stronie
30